Chemia, odczynniki chemiczne 

W każdej kuchni powinno się znaleźć wiele składników, które dodawane do potraw poprawiają ich smak i wpływają na inne ich zastosowania, takie jak działanie na korzyść zdrowia. Wśród nich wyróżnić można przyprawy, a także dodatki w postaci alg morskich, czy też suplementy diety, uzupełniające braki danych substancji w organizmie. Zupełnie inną ka...

W każdej kuchni powinno się znaleźć wiele składników, które dodawane do potraw poprawiają ich smak i wpływają na inne ich zastosowania, takie jak działanie na korzyść zdrowia. Wśród nich wyróżnić można przyprawy, a także dodatki w postaci alg morskich, czy też suplementy diety, uzupełniające braki danych substancji w organizmie. Zupełnie inną kategorią są natomiast te składniki, których użyteczność wykracza poza gastronomię. Są to przede wszystkim odczynniki chemiczne, mogące być wykorzystane, oprócz gotowania i pieczenia, także w czyszczeniu i kosmetologii. Warto więc poznać ich działanie.

Odczynniki chemiczne w kuchni

Nie każdy odczynnik chemiczny jest trujący. Można nawet powiedzieć, że znaczna część wyposażenia kuchennego to związki chemiczne, mające swoje zastosowanie nie tylko w kulinariach, ale również w innych dziedzinach życia. Część z nich sprzedawana jest nawet w aptekach. Przykładem może być tutaj askorbinian sodu, czyli witamina C. Dodaje się go do potraw, sprawiając że stają się one kwaśne.  Substancja ta jest więc bardzo popularna i często stosowana. Inne zastosowanie ma natomiast wodorowęglan sodu, czyli popularnie soda oczyszczona. To właśnie ona jest spulchniaczem ciast, ale również składnikiem kosmetyków oczyszczających skórę. Odczynniki chemiczne są więc bardzo powszechne i często stosowane.

Soda oczyszczona - zastosowanie

W wielu domach jest to główny składnik, który dodaje się do wypieków. Inną jej funkcją jest jednak czyszczenie zabrudzonych powierzchni. Po zmieszaniu z wodą i rozprowadzeniu, za pomocą gąbki, należy pozostawić środek na kilka minut. Następnie można usunąć cały brud, z wykorzystaniem delikatnej ścierki. Dobrym przykładem innych pomysłów na wykorzystanie wodorowęglanu sodu jest też neutralizacja brzydkich zapachów. Wystarczy odpowiednio rozsypać sodę w lodówce, aby zachować w niej czystość i uniknąć przesiąkania potraw innymi zapachami.

Inne substancje

Soda oczyszczona zastosowanie znajduje więc w wielu miejscach, nie tylko w kulinariach. Jak jednak jest z innymi składnikami, które można odnaleźć w domu? Chloryn sodu można spotkać głównie w oczyszczalniach ścieków i jako bardzo dobry wybielacz, czteroboran (tetraboran) sodu jest składnikiem wielu detergentów, a roztwór kwasu solnego może być używany do czyszczenia metalu.

Więcej
Znaleziono produktów: 24
na stronie
17,90 zł
Produkt dostępny

Witamina C. Organiczny związek chemiczny z grupy askorbinianów, sól kwasu askorbinowego i sodu. W jednym gramie znajduje się 0,89 g kwasu askorbinowego.

12,40 zł
Produkt dostępny

Boraks 10-wodny - Czteroboran Sodu - nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego. Borax występuje w przyrodzie jako minerał rodzimy (Na2B4O7·10H2O) oraz częściowo odwodnione tinkalkonit i kernit. Jakość NatVita 99,9+% Na2B4O7.10H2O  

39,90 zł
Produkt dostępny

Roztwór ditlenku chloru CLO2 (CDL / CDS krople) 0,3% idealnie nadaje się do uzdatniania wody pitnej. Ten roztwór CDL (po angielsku CDS) nie zawiera wolnego chloru, lecz jest to czysty gazowy dwutlenek chloru związany w wodzie o stężeniu 0,3% (3000ppm). CDL / CDS (Roztwór dwutlenku chloru) nie wymaga aktywacji i produkt jest gotowy do natychmiastowego użycia.

29,90 zł
Produkt dostępny

Opis zestawu:Chloryn sodu 25% 100 ml Kwas Cytrynowy 50% 100ml

29,90 zł
Produkt dostępny

Opis zestawu:Chloryn sodu 25% 100 ml Kwas Solny 4% 100 mlWięcej informacji o produktach znajdą Państwo po kliknięciu w nazwę produktu.

38,00 zł
Produkt dostępny

Chloryn sodu, NaCIO2, 27%, 100ml. Produkt do uzdatniania wody. Preparat chemiczny.  

18,90 zł
Produkt dostępny

Dimetylosulfotlenek (DMSO) organiczny związek chemiczny z grupy sulfotlenków, jest naturalną substancją pochodzącą z miazgi drzewnej. Wykorzystywany jako odczynnik chemiczny, analityczny oraz naturalny rozpuszczalnik.  

19,90 zł
Produkt dostępny

KWAS CYTRYNOWY 1-hyd. r-r 50% 100ml

17,90 zł
Produkt dostępny

Kwas solny (HCl) roztwór 4%.

Wyświetla 1 - 12 z 24 produktów

scanner