Chemia, odczynniki chemiczne 

W każdej kuchni powinno się znaleźć wiele składników, które dodawane do potraw poprawiają ich smak i wpływają na inne ich zastosowania, takie jak działanie na korzyść zdrowia. Wśród nich wyróżnić można przyprawy, a także dodatki w postaci alg morskich, czy też suplementy diety, uzupełniające braki danych substancji w organizmie. Zupełnie inną ka...

W każdej kuchni powinno się znaleźć wiele składników, które dodawane do potraw poprawiają ich smak i wpływają na inne ich zastosowania, takie jak działanie na korzyść zdrowia. Wśród nich wyróżnić można przyprawy, a także dodatki w postaci alg morskich, czy też suplementy diety, uzupełniające braki danych substancji w organizmie. Zupełnie inną kategorią są natomiast te składniki, których użyteczność wykracza poza gastronomię. Są to przede wszystkim odczynniki chemiczne, mogące być wykorzystane, oprócz gotowania i pieczenia, także w czyszczeniu i kosmetologii. Warto więc poznać ich działanie.

Odczynniki chemiczne w kuchni

Nie każdy odczynnik chemiczny jest trujący. Można nawet powiedzieć, że znaczna część wyposażenia kuchennego to związki chemiczne, mające swoje zastosowanie nie tylko w kulinariach, ale również w innych dziedzinach życia. Część z nich sprzedawana jest nawet w aptekach. Przykładem może być tutaj askorbinian sodu, czyli witamina C. Dodaje się go do potraw, sprawiając że stają się one kwaśne.  Substancja ta jest więc bardzo popularna i często stosowana. Inne zastosowanie ma natomiast wodorowęglan sodu, czyli popularnie soda oczyszczona. To właśnie ona jest spulchniaczem ciast, ale również składnikiem kosmetyków oczyszczających skórę. Odczynniki chemiczne są więc bardzo powszechne i często stosowane.

Soda oczyszczona - zastosowanie

W wielu domach jest to główny składnik, który dodaje się do wypieków. Inną jej funkcją jest jednak czyszczenie zabrudzonych powierzchni. Po zmieszaniu z wodą i rozprowadzeniu, za pomocą gąbki, należy pozostawić środek na kilka minut. Następnie można usunąć cały brud, z wykorzystaniem delikatnej ścierki. Dobrym przykładem innych pomysłów na wykorzystanie wodorowęglanu sodu jest też neutralizacja brzydkich zapachów. Wystarczy odpowiednio rozsypać sodę w lodówce, aby zachować w niej czystość i uniknąć przesiąkania potraw innymi zapachami.

Inne substancje

Soda oczyszczona zastosowanie znajduje więc w wielu miejscach, nie tylko w kulinariach. Jak jednak jest z innymi składnikami, które można odnaleźć w domu? Chloryn sodu można spotkać głównie w oczyszczalniach ścieków i jako bardzo dobry wybielacz, czteroboran (tetraboran) sodu jest składnikiem wielu detergentów, a roztwór kwasu solnego może być używany do czyszczenia metalu.

Więcej
Znaleziono produktów: 14
na stronie

7,24 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Witamina C. Organiczny związek chemiczny z grupy askorbinianów, sól kwasu askorbinowego i sodu. W jednym gramie znajduje się 0,89 g kwasu askorbinowego.

26,75 zł
Produkt dostępny

Chloryn sodu, NaCIO2, 25%, 100ml. Produkt do uzdatniania wody. Preparat chemiczny.  

2,36 zł
Produkt dostępny

Boraks - Czteroboran Sodu - nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego. Borax występuje w przyrodzie jako minerał rodzimy (Na2B4O7·10H2O) oraz częściowo odwodnione tinkalkonit i kernit.  

9,67 zł
Produkt dostępny

Dimetylosulfotlenek (DMSO) organiczny związek chemiczny z grupy sulfotlenków, jest naturalną substancją pochodzącą z miazgi drzewnej. Wykorzystywany jako odczynnik chemiczny, analityczny oraz naturalny rozpuszczalnik.  

21,71 zł 31,71 zł
Produkt dostępny

HMB - kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy.

16,18 zł
Produkt dostępny

Kofeina bezwodna pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa koncentrację, sprawność zapamiętywania, refleks oraz poprawia nastrój. Podwyższa tempo przemiany materii. Wspiera obniżenie wytwarzania histaminy w organizmie (związek odpowiadający za reakcje alergiczne), jak i pracę oskrzeli wpływając pozytywnie na ich rozszerzanie.

13,74 zł
Produkt dostępny

KWAS CYTRYNOWY 1-hyd. r-r 50% 100ml

13,74 zł
Produkt dostępny

Kwas solny (HCl) roztwór 4%.

56,10 zł
Produkt dostępny

Srebro koloidalne w postaci roztworu wodnego nanocząstek, metalicznego, niejonowego srebra charakteryzujących się kulistym kształtem oraz rozmiarem 20 - 40 nm, pozwala na doskonałe wnikanie do wnętrza bakterii oraz wspiera walkę z grzybami, bakteriami i wirusami. Dzięki temu przyspiesza m.in. gojenie się ran, oparzeń i owrzodzeń.

80,49 zł
Produkt dostępny

Złoto koloidalne powstaje w drodze redukcji kwasu chlorozłotowego (HAuCl4), otrzymując nanocząsteczki o wymiarach 10 - 30 nm. Złoto koloidalne wspiera migrację substancji nanoszonych na skórę, produkcję kolagenu, ochronę przeciwgrzybiczą, antybakteryjną i antypasożytniczą skóry.

30,89 zł
Produkt dostępny

Płyn lugola jest roztworem wodnym jodu oraz jodku potasu.

13,74 zł
Produkt dostępny

Sangre de drago (Croton lechleri), dragon's blood - smocza krew w postaci płynnego lateksu z kory amazońskiego drzewa.

Wyświetla 1 - 12 z 14 produktów

scanner