Kokos 

Ekologiczne produkty kokosowe

Produkty spożywcze i kosmetyki na bazie kokosa są bardzo wysoko cenione nie tylko ze względu na unikalny smak i aromat tego egzotycznego owocu. Owoce palmy kokosowej, dobrze znane powszechnie jako orzechy kokosowe, dostarczają wielu cennych substancji. Nic dziwnego zatem, że nazwa tej rośliny w sanskrycie to kalpa ...

Ekologiczne produkty kokosowe

Produkty spożywcze i kosmetyki na bazie kokosa są bardzo wysoko cenione nie tylko ze względu na unikalny smak i aromat tego egzotycznego owocu. Owoce palmy kokosowej, dobrze znane powszechnie jako orzechy kokosowe, dostarczają wielu cennych substancji. Nic dziwnego zatem, że nazwa tej rośliny w sanskrycie to kalpa vriksha. Oznacza ona: „drzewo zaspokajające wszystkie potrzeby”. Pozyskuje się z nich: olej, wodę kokosową, mleko kokosowe, mąkę i inne. Zazwyczaj stanowią znakomite zamienniki innego rodzaju składników o podobnym zastosowaniu w kuchni oraz w diecie.

Produkty z kokosa i ich ogólne właściwości

Orzechy kokosowe zawierają bardzo dużo tłuszczu, co jest cechą charakterystyczną dla każdych orzechów. Te konkretne posiadają spore ilości MCT (miedium chain triglicerydes) – czyli po prostu tak zwanych średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Ponadto stanowią bogactwo łatwo przyswajalnych przez ludzki organizm witamin oraz składników mineralnych. Produkty z kokosa zawierają między innymi: witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę K, potas, żelazo, magnez i cynk. A to jedynie część dobroczynnych składników, jakie w sobie kryją. Kokosy posiadają niewiele cukru, a ten w nich zawarty – ma niski indeks glikemiczny. Aby w pełni docenić właściwości żywności wytwarzanej z kokosowych orzechów najlepiej przyjrzeć się jej rodzajom, aby zdecydować które z takich wyrobów będą odpowiadały konkretnym potrzebom. Bo chociaż wszystkie ekologiczne produkty z kokosów są niewątpliwie bardzo dobre, to każdy z nich pełni nieco inną funkcję w zbilansowanej diecie.

Ekologiczna mąka kokosowa

Mąka kokosowa, naturalnie w jej ekologicznej wersji, to wspaniały zamiennik tradycyjnej mąki pszennej. Można używać jej do różnego rodzaju słodkich wypieków, naleśników, sosów lub zup. Ekologiczna mąka kokosowa spełni także funkcję posypki do deserów, składnik sałatek albo owocowych koktajli. Oprócz tego, że często można ją stosować właściwie w zastępstwie popularnych wiórek kokosowych jest czterokrotnie mniej od nich kaloryczna. Jeżeli zaś chodzi o cukier – posiada przy tym zalety wymienione powyżej. Tłuszcz wyeliminowany podczas produkcji tej mąki służy natomiast jako podstawa wytwarzania innego produktu, jakim jest wspominany już olej kokosowy.

Ekologiczny olej kokosowy

Ten sam olej kokosowy przeznaczony jest do stosowania w diecie – zastępując z powodzeniem wiele innych tłuszczów, jak również zewnętrznie. Docenią go zwolennicy diety ketogenicznej, dzięki zawartym związkom MCT. Taki olej stanowi składnik wielu kosmetyków oraz stosowany bywa na skórę bez żadnych domieszek.

Produkty z kokosa są tak uniwersalne, że potrafią zastąpić szereg innych – zalegających wcześniej w kuchennych szafkach i zajmujących w nich mnóstwo miejsca. To wyjątkowo zdrowa alternatywa dla wielu szkodliwych i zbędnych składników diety.

Więcej
Znaleziono produktów: 4
8,90 zł
Produkt dostępny

BIO OLEJ KOKOSOWY BEZZAPACHOWY. Składniki: 100 % Bio olej ze świeżych orzechów kokosowych (Cocos nucifera) bezzapachowy. Bio - certyfikowane produkty ekologiczne.*zapach kokosa oraz jego smak został oddzielony od oleju za pomocą pary wodnej, bez użycia zbędnych substancji chemicznych.Propozycja spożycia: stosować  do smażenia, gotowania oraz pieczenia.

14,60 zł
Produkt dostępny

BIO OLEJ KOKOSOWY EXTRA VIRGIN, tłoczony na zimno. Organiczne orzechy zostają poddane procesowi tłoczenia na zimno w miejscu ich zebrania, co zdecydowanie odróżnia olej na tle wielu olei z kokosa, które są tłoczone po wielu tygodniach lub nawet miesiącach po imporcie orzechów do Europy.

45,90 zł
Produkt dostępny

Olej MCT z kokosa BIO. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT (Medium Chain Triglicerides) zaliczane do tłuszczów prostych, zwane również lipidami, charakteryzują się łatwą przyswajalnością i nie odkładają się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Idealnie nadaje się do diety ketogenicznej.

7,90 zł
Produkt dostępny

Wiórki kokosowe bio otrzymywane z miąższu orzecha kokosowego. Są świetnym dodatkiem do tortów, ciast, wypieków (deserów) itp. Charakteryzują się pięknym, kokosowym zapachem. Zawierają około 65% tłuszczu. Kokos zawiera tłuszcze średniołańcuchowe.  

Wyświetla 1 - 4 z 4 produktów

scanner