Bio rumianek – ukojenie dla układu pokarmowego

Rumianek pospolity to roślina, która przez jednych jest traktowana jak chwast, a przez drugich jako naturalny sposób na zwalczanie różnych dolegliwości. Skrywa on wiele cennych składników, więc nic dziwnego, że od lat wykorzystuje się go do łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego (i nie tylko). Sprawdź, jak może pomóc Ci rumianek pospolity!

Rumianek pospolity – jak wygląda i gdzie rośnie?

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.) to jednoroczna roślina należąca do rodziny astrowatych (łac. Asteraceae). Występuje niemal na całym świecie – zarówno w Europie, jak i w Azji, Ameryce i Australii.

W Polsce spotkasz go na łąkach i nieużytkach rolnych. Bardzo często jest uznawany za chwast roślin okopowych i zbóż (głównie ozimego żyta). Jednak ze względu na cenne właściwości nie traktuje się go wyłącznie jak niepotrzebnej rośliny. Rumianek pospolity jest uprawiany, a następnie wykorzystywany w fitoterapii i kosmetologii.

Jak wygląda rumianek? Jako pierwszy rzuca się w oczy kwiatostan w formie koszyczków, na którego skraju znajdują się kwiaty brzeżne w białym kolorze. Inna charakterystyczna cecha to nitkowate liście, a także goła, porozgałęziana łodyga dorastająca do 50 cm.

W czym tkwi sekret właściwości leczniczych rumianku pospolitego?

Rumianek pospolity jest wykorzystywany od lat jako roślina lecznicza. W czym tkwi jego sekret?

Surowcem leczniczym są kwiaty rumianku pospolitego złożone z wysuszonych lub świeżych koszyczków (łac. Chamomillae anthodium). W naszym sklepie ze zdrową żywnością zamówisz Bio Rumianek otarty 100% koszyczek rumianku – najcenniejszą część rośliny, która odpowiada za właściwości lecznicze.

Głównym składnikiem koszyczka jest olejek eteryczny, który zawiera szereg cennych dla zdrowia związków (m.in. matrycynę, myrcen, farnezen, kadinen). To nie jedyny składnik, dzięki któremu rumianek jest cenioną rośliną leczniczą. W jego kwiatach znajdują się również pochodne flawonowe (7-glukozyd apigeniny i apigenina), polisacharydy, kwasy fenolowe i kumaryny.

Rumianek pospolity, czyli naturalne ukojenie dla układu pokarmowego

Rumianek pospolity jest wykorzystywany od lat jako roślina lecznicza. Jednak czy są jakieś dowody naukowe potwierdzające właściwości lecznicze tej rośliny?

Są! Ciekawostką jest, że pierwsze z nich pojawiły się już w 1979 roku. Wtedy to naukowcy Szelenyi, Isaac i Thiemer opublikowali wyniki, które wskazały na przeciwwrzodowe działanie rumianku. Badacze zaobserwowali, że doustne podawanie ekstraktu z kwiatów rumianku hamuje rozwój wrzodów wywołanych stresem, alkoholem lub indometacyną (czyli lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Ponadto odnotowali, że ekstrakt z rumianku przyspiesza gojenie się wrzodów spowodowanych przez kwas octowy.

Związki chemiczne obecne w rumianku pospolitym wykazują nie tylko właściwości przeciwwrzodowe, lecz także spazmolityczne. Oznacza to, że zmniejszają nadmierne skurcze mięśni układu pokarmowego i skracają czas trwania biegunki.

W połączeniu z anyżem lub koprem włoskim przynoszą ukojenie m.in. w przypadku kolek u niemowląt.

Czy rumianek pospolity pomaga tylko w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

Rumianek pospolity to roślina polecana osobom zmagającym się z chorobą wrzodową i biegunką, a także dzieciom, u których wystąpiły kolki. Jednak na tym nie kończy się lista zastosowań tej rośliny. Zaobserwowano, że wykazuje ona również działanie:

  • Przeciwzapalne (o którym decydują przede wszystkim takie składniki jak azuleny, flawonoidy i bisabobol) – wykorzystywane zarówno w przypadku chorób o podłożu zapalnym, przeziębienia, jak i zapalenia spojówek czy jęczmienia na oku.
  • Przeciwcukrzycowe – związki zawarte w rumianku pomagają uregulować stężenie glukozy we krwi, dzięki czemu są polecane osobom z insulinoopornością i cukrzycą.
  • Przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne – olejek i wyciąg z rumianku pospolitego znajdują zastosowanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych (spowodowanych bakterią Staphylococcus aureus) i drożdżakami (wywołanymi drożdżakiem Candida albicans);

Ponadto rumianek pospolity wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych, hemoroidów, depresji i oparzeń.

Napar z rumianku i domowe rumiankowe okłady

Rumianek pospolity to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu. Ten, który znajdziesz w ofercie NatVita, nadaje się zarówno do przygotowywania naparów do picia, jak i do leczniczych okładów do stosowania zewnętrznego.

Jak zrobić napar z rumianku? Jedną łyżeczkę Bio Rumianku dodaj do szklanki gorącej wody. Parz przez około 10 minut, a potem wypij lub użyj do zrobienia domowych okładów (możesz stosować je np. w przypadku obrzęków czy zapalenia spojówek).

Rumianek pospolity rośnie na dziko, szukanie i zbieranie go na własną rękę może zająć sporo czasu. W naszym sklepie internetowym można zamówić Bio Rumianek w wersji PREMIUM – 100% koszyczek rumianku, z którego od razu przygotuje się leczniczy napar lub okłady.

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 432

Komentarze

scanner