Jak poprawić trawienie?

Proces trawienia jest dość skomplikowany i nie zawsze przebiega gładko i sprawnie. Problemy z układem trawiennym wynikają zwykle z popełnianych błędów: spożywania zbyt obfitych i ciężkostrawnych posiłków, szybkiego i nieuważnego pochłaniania potraw, nieregularnych pór jedzenia, monotonnej, niezbilansowanej diety czy niewystarczającej ilości ruchu. Wzdęcia, niestrawność, zgaga i ból brzucha mogą również wynikać z nietolerancji pokarmowych, np. laktozy, lub słabej perystaltyki jelit. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby – poza unikaniem wymienionych wyżej uchybień – na wsparcie pracy układu trawiennego i uregulowanie metabolizmu.

Zioła na lepsze trawienie i przemianę materii 

Przede wszystkim warto skorzystać z mocy natury i na stałe włączyć do swojej diety zioła na trawienie i przemianę materii. Należą do nich:

- babka jajowata i babka płesznik – cenne źródło błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit. Spożywanie proszku lub naparu z babki w połączeniu z dużą ilością wody przeciwdziała zaparciom, zmiękcza masę jelitową, działa osłonowo, dając przy tym uczucie sytości na długo;
- przyprawy: kurkuma – łagodzi dolegliwości układu trawiennego, m.in. wrzody, biegunki i stany zapalne, imbir – niweluje wzdęcia, mdłości i wymioty, wzmaga apetyt, pieprz kajeński – przyspiesza metabolizm, łagodzi niestrawność, majeranek – działa rozkurczowo i wiatropędnie, wspomaga leczenie zgagi, koper włoski – skraca proces trawienia, poprawia wchłanianie składników odżywczych, rozmaryn – łagodzi bóle żołądka, stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych, tymianek – redukuje wzdęcia i gazy, oraz cynamon cejloński, który wspiera trawienie tłuszczów, a także wspomagający pracę jelit i zwiększający wydzielanie soku żołądkowego anyż;
- napary ziołowe: z mięty – przyspiesza trawienie, daje ulgę w zaparciach i zatruciach pokarmowych, szałwii – ułatwia trawienie i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, mniszka lekarskiego – normalizuje proces trawienia, redukuje dolegliwości trawienne, dziurawca – łagodzi bóle żołądka i skurcze jelit, dzikiej róży – przeciwdziała nieżytom układu pokarmowego, melisy – podnosi apetyt, ułatwia trawienie i niweluje wzdęcia, czy pokrzywy, który reguluje przemianę materii i ułatwia odprowadzanie złogów żółciowych;
- matcha – uspokaja układ pokarmowy, wskazana szczególnie przy biegunkach, podrażnieniach żołądka i zgadze;
- ostropest plamisty – zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt;
- liście papai – wspomagają trawienie białek i węglowodanów.

Jak widać, wybór jest szeroki – konkretne zioła najlepiej dobrać do poszczególnych problemów trawiennych oraz własnego upodobania. Po smaczne składniki sięga się chętniej, używając ich zarówno w roli napoju, jak i dodatku do codziennych posiłków.

Ważna rola probiotyków i prebiotyków 

Mówiąc o poprawie trawienia, nie można nie wspomnieć o probiotykach i prebiotykach. Te pierwsze to żywe mikroorganizmy wspierające działanie mikroflory bakteryjnej w jelitach. W naszym sklepie ze zdrową żywnością oferujemy koncentraty zawierające żywe kultury bakterii probiotycznych, które niwelują wiele dolegliwości trawiennych – zaparcia, biegunki czy wzdęcia. Ich spożywanie jest wskazane podczas i po antybiotykoterapii oraz w dalekich podróżach, zwłaszcza do krajów Afryki i Azji.

Prebiotyki to wyodrębnione z roślin substancje będące pożywieniem dla bakterii probiotycznych, a więc wzmacniające ich działanie. Naturalne prebiotyki to m.in. inulina z agawy i cykorii.

Dodane przez: Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 185288

Komentarze

scanner