Czystek – naturalna ochrona przeciw kleszczom i nie tylko

Czystek (łac. Cistus incanus) to krzew należący do rodziny czystkowatych. W dawnych czasach stosowano go jako naturalny środek na choroby skórne, biegunkę czy gorączkę. Obecnie lista zastosowań jest znacznie dłuższa. Czystek zaleca się nie tylko przy przeziębieniu czy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, lecz także jako naturalną ochronę przeciw kleszczom.

W czym tkwi sekret czystka?

Czystek to prawdziwa skarbnica zdrowia. W jego zielu i liściach znajdują się polifenole, garbniki, witaminy i kwasy tłuszczowe.

Uważa się, że to polifenole odpowiadają za większość prozdrowotnych właściwości tej rośliny. Ciekawostką jest, że ich zawartość w naparze z czystka okazuje się większa niż w zielonej herbacie.

Ochrona przeciw kleszczom i nie tylko, czyli o właściwościach czystka

Ziele i liście czystka zawierają szereg cennych dla zdrowia składników. Co to oznacza w praktyce? Jakie właściwości wykazuje ta roślina?

Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne

Wysoka zawartość polifenoli przekłada się na silne działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę współczesny tryb życia.

Stres, palenie papierosów, siedząca praca czy niezdrowa dieta to czynniki odpowiadające za nadmiar wolnych rodników w organizmie. Prowadzi on do stresu oksydacyjnego, a tym samym zwiększa się ryzyko niektórych chorób (np. miażdżycy) i przyspiesza proces starzenia. Na szczęście można się przed tym chronić, sięgając po rośliny będące bogatym źródłem antyoksydantów.

Pomoc w walce z infekcją

Czystek nie tylko wspomaga walkę z antyoksydantami. Stosuje się go również w leczeniu infekcji, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Profilaktyka miażdżycy i cukrzycy typu 2

Czystek jest polecany też przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu, trójglicerydów czy glukozy we krwi. Pomaga go uregulować, dzięki czemu stanowi ważny element profilaktyki miażdżycy i cukrzycy typu 2.

Naturalna ochrona przeciw kleszczom

Czystek zawiera substancje, które w naturalny sposób odstraszają owady. Picie naparu z tej rośliny może zmniejszyć ryzyko ukąszenia.

Ziele i liście czystka zawierają także składniki zdolne do neutralizowania krętka boreliozy, czyli bakterii odpowiadającej za rozwój ten choroby. Dzięki temu wspomagają jej leczenie.

Pozytywny wpływ czystka na skórę

Czystek to roślina, która ma korzystny wpływ zarówno na samopoczucie, jak i na skórę. Ze względu na wysoką zawartość polifenoli pomaga spowolnić proces starzenia i zachować młody wygląd skóry.

To jednak nie wszystko. Warto sięgnąć po czystka także ze względu na to, że wspomaga leczenie trądziku i innych zmian skórnych.

W celu poprawy kondycji skóry można stosować czystek wewnętrznie (czyli pijąc go w formie herbaty) lub zewnętrznie. Najpierw jednak trzeba przygotować odwar. Jak?

  1. Zalej około 10 gramów ciętego czystka 220 ml wody.
  2. Przelej wodę z czystkiem do garnka, doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 5 minut.
  3. Odstaw odwar na bok do momentu, aż wystygnie. Na koniec przecedź go i użyj do przygotowania domowych okładów lub płukanek.

Jak przygotować napar z czystka?

Wiesz już jak przygotować odwar, więc teraz czas poznać prosty przepis na napar z czystka. Żeby go zrobić, potrzebujesz:

  • 1 łyżeczki ciętego ziela czystka (w naszym sklepie ze zdrową żywnością możesz zamówić 100% bio czystek, który został poddany badaniom na zawartość metali ciężkich);
  • 1 szklanki wrzątku;
  • kubka z sitkiem.

Masz już wszystko z powyższej listy? W takim razie wystarczy, że wsypiesz łyżeczkę czystka do sitka, zalejesz wrzątkiem i odczekasz około 10 minut (zaleca się, aby przykryć kubek, w którym robisz napar).

Nie musisz za każdym razem używać świeżego czystka. Możesz zaparzyć tę samą porcję naparu aż 4 razy. Pozwoli to na wydobycie wszystkich cennych składników.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na bazie tak przygotowanego naparu zrobić rozgrzewającą herbatę jesienno-zimową. Wystarczy, że do lekko ostudzonego naparu dodasz trochę miodu i odrobinę soku z cytryny.

Czy czystek jest dla każdego?

Właściwości prozdrowotne czystka wyglądają zachęcająco. Jednak tu pojawia się pytanie: czy każdy może z nich skorzystać?

Jeśli chodzi o napar z czystka, to nie zaleca się picia więcej niż dwóch szklanek dziennie. Inaczej wygląda to w przypadku suplementów diety w postaci kapsułek. Dawkowanie zależy od zaleceń producenta, które można znaleźć na opakowaniu.

Do tej pory nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania czystka w przypadku kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci. W związku z tym są to grupy, którym zaleca się szczególną ostrożność w tym zakresie.

Cenne właściwości czystka są znane nie od dziś. Jest to roślina, która cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w fitoterapii, jak i kosmetologii.

W naszym sklepie internetowym NatVita znajdziesz 100% bio czystek, z którego przygotujesz zdrowy napar lub odwar do płukanek i okładów.

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 424

Komentarze

scanner