Niacyna - dlaczego warto wprowadzić ją do diety? Po jaką formę sięgnąć?
Dbając o siebie, często podejmujemy się aktywności fizycznej, staramy się jeść zdrowo, a także sięgamy po wartościową suplementację.
- Niacyna, czyli inaczej witamina B3 lub PP, to związek syntezowany przez nasz organizm, ale w ograniczonych ilościach, dlatego trzeba dodatkowo dostarczać ją z pożywienia lub za sprawą suplementów.
- Niacyna odpowiada między innymi za wygląd skóry, prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i nerwowego, a także za odpowiednie wytwarzanie hormonów, w tym płciowych, przez co może zwiększać płodność.
- Przy suplementacji odpowiedniej formy niacyny może pojawić się tzw. efekt flush, czyli zaczerwienienie skóry i poczucie pieczenia/swędzenia, ale nie jest to stan groźny, wręcz pożądany dla organizmu i powinien minąć po około 15-60 minutach.
Wiele osób zdaje sobie sprawę z konieczności wzmocnienia nieco naszej odporności, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, ale o innych kwestiach, takich jak wsparcie układu nerwowego, zdarza nam się zapominać.
W dzisiejszym wpisie poruszymy temat niacyny, a konkretniej omówimy, czym tak naprawdę ona jest i dlaczego warto po nią sięgać.
Sprawdź także: “Owoce lasu – źródło zdrowia prosto z natury”.
Co to jest niacyna i za co odpowiada w organizmie?
Dla tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z tym pojęciem, warto wspomnieć, że niacyna jest często nazywana witamina B3 lub PP - w uproszczeniu to związek chemiczny zaliczany do witamin z grupy B, odpowiadający za ogrom istotnych funkcji w organizmie!
Niacyna przede wszystkim pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, w tym mózgu - dzięki wzmacnianiu naczyń krwionośnych, dba także o układ krążeniowy.
Bierze także udział w procesach metabolicznych, a więc wspiera metabolizm, pomagając między innymi w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczy w energię.
Witamina B3 jest szeroko ceniona przez swój korzystny wpływ na skórę, który przejawia się tym, iż wspiera jej prawidłową pracę (powstrzymuje proces utraty wody, przez co jest miękka i sprężysta), stymuluje naturalną produkcję kolagenu w organizmie oraz jest uznana za przeciwutleniacz, a więc pomaga utrzymać jej zdrowy i młody wygląd.
Niacyna pomaga również pod kątem poprawiania nastroju - jest to silnie odczuwalne przez osoby we wczesnym stadium problemów psychicznych.
Na koniec warto wspomnieć, że wspomaga produkcję hormonów (w tym płciowych, a więc pośrednio może zwiększać płodność) i działanie enzymów, co oznacza, że między innymi wspiera prawidłową syntezę kortyzolu w nadnerczach, a to z kolei pozwala odpowiednio reagować na stres.
Sprawdź także: “Dlaczego warto łączyć koenzym Q10 z witaminą C?”.
Skutki niedoboru niacyny - jakie są tego objawy?
Co ciekawe, prawdą jest, iż samodzielnie syntezujemy pewne jej ilości, ale nie są one wystarczające, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom tego związku, dlatego trzeba go dostarczać również zewnętrznie, czy to z pożywienia, czy to właśnie w postaci suplementów. Jeśli chodzi o produkty, w jakich znajduje się niacyna, to są to wątróbka, ryby, takie jak łosoś czy tuńczyk, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, a także wypieki pełnoziarniste.
Do głównych objawów niedoboru witaminy B3 zaliczamy:
- ogólne zmęczenie, senność, brak energii pomimo odpowiedniej ilości snu,
- różnego rodzaju problemy skórne (tutaj warto udać się do dermatologa, aby jednoznacznie określić przyczynę), takie jak jej zaczerwienienie czy nadmierna suchość i pękanie,
- zaburzenia w procesie trawienia w postaci nudności i biegunek,
- w skrajnych przypadkach - pelagrę, czyli chorobę, jakiej towarzyszy rumień, trądzik, wysypka w okolicy ust, wypadanie włosów, a także anemia.
Efekt flush przy suplementacji niacyny - czy jest się czego obawiać?
W tym miejscu należy podkreślić jedną, bardzo ważną kwestię, z jakiej być może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale… tak - suplementacja niacyny może powodować wystąpienie tzw. efektu “flush”, objawiającego się tym, że skóra może stać się czerwona, ciepła, a czasami nawet swędzi czy piecze. Najczęściej są to uszy, czoło ręce, brzuch, plecy, pośladki, nogi.
Choć może wydawać się to dziwne, to zupełnie normalna reakcja organizmu, wywołana wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych występujący po zażyciu niacyny. Nie jest ona w żaden sposób niebezpieczna ani groźna - zazwyczaj ustępuje po około 15-60 minutach. Jeśli jednak masz obawy pod tym kątem, zawsze dobrze jest udać się po poradę do lekarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Gdzie zakupić wysokiej jakości niacynę, czyli witaminę B3?
Jest to dość popularny suplement, a więc jego dostępność nie jest szczególnie utrudniona. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę, gdzie możesz zakupić produkowaną przez nas niacynę w postaci kapsułek celulozowych, jakie z łatwością wdrożysz do swojej diety.
Komentarze