Cynamon cejloński nie tylko jako przyprawa

Cynamon cejloński nie tylko jako przyprawa

Cynamon to nie tylko jedna z najstarszych, znanych przypraw, ale to również surowiec wykorzystany do celów leczniczych od najdawniejszych czasów. Cynamon Cejloński jest najbardziej szlachetną odmianą cynamonu. Swój charakterystyczny aromat i smak zawdzięcza olejkom eterycznym, znajdującym się w korze. Cynamon Cejloński jest słodszy oraz bardziej aromatyczny w porównaniu do jego innych odmian.
Zanim bio cynamon cejloński trafi do sklepów w postaci laseczek bądź sproszkowanej kory, musi przejść cały drogę pracochłonnych i czasochłonnych procesów. Do nich należy przede wszystkim odpowiednia uprawa drzew cynamonowców. Kiedy drzewa wypuszczą pędy i osiągną odpowiedni wiek ścina się je, a następnie oczyszcza pozbawiając liści. Tak oczyszczone pędy zostają pocięte na kawałki, a następnie pozbawia się ich korowiny, którą trzeba dobrze wysuszyć na słońcu. Dzięki suszeniu cynamon uzyskuje się jasnobrązowy kolor i zwija się w charakterystyczne laski.
 
Zalety cynamonu cejlońskiego

Cynamon Cejloński zawiera mangan, błonnik, żelazo, wapń, oraz sporą ilość cennych antyoksydantów, co skutkuje spowolnieniem procesu starzenia się komórek, zapobieganiem chorobom układu krwionośnego. Cynamon cejloński posiada właściwości antybakteryjne, pomaga w walce z trądzikiem. Aby przygotować maseczkę na trądzik z użyciem cynamonu, należy połączyć łyżeczkę cynamonu i miodu. Masę trzeba nałożyć na twarz przed snem. Rano zmyć ciepłą wodą. Najlepsze efekty przynosi stosowana przez 14 dni. Stwierdzono również właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze. Pobudza produkowanie soku żołądkowego i ma działanie rozkurczowe. Można ją również wykorzystać jako dodatek do pasty do zębów.
Cynamon wpływa na przyspieszenie metabolizmu i wspomaga redukcję wagi. Ponadto hamuje apetyt na słodycze i daje uczucie sytości. Kobiety w szczególności powinny zażywać tej przyprawy korzennej, która działa kojąco na rozmaite dolegliwości typowo kobiece. Ponadto cynamon często stosuje się w przypadku problemów skórnych. Dodanie odrobiny cynamonu do grzanego wina pomoże w walce z przeziębieniem i uczuciem osłabienia organizmu. Taka dawka również może pomóc w pozbyciu się bólu mięśni. Poza tym cynamon należy do grupy termogeników - substancji przyspieszających przemianę materii i spalanie tłuszczu.

Cynamon jako przyprawa

Ta przyprawa, dzięki korzennemu, dość ostremu i charakterystycznemu smakowi oraz aromatowi, posiada również szerokie zastosowanie w kuchni. Najczęściej cynamon stosuje się do jagnięciny, potraw ryżowych, deserów i ciast nadając im słodki smak, szczególnie w połączeniu z jabłkiem. Przyprawę dodaje się także do rozmaitych napojów, takich jak herbaty, kawy, kakao, grzańce, poncze, czy kompoty z suszonych owoców.

Dodane przez: Adrian Trzeciok Kategoria: Glowna Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1792

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner