Jak wesprzeć zdrowie i urodę dzięki OPC, czyli proantycyjanidom?

Ekstrakty roślinne to mocno skoncentrowane wyciągi otrzymywane z owoców, warzyw, kwiatów, drzew, liści, kory, nasion lub pestek. Charakteryzuje je wysoka zawartość naturalnych związków organicznych, takich jak np.: różnego rodzaju witaminy, flawonoidy, fitosterole, polifenole czy karotenoidy. Te ekstrakty wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, preparatów medycznych i suplementów diety.

Proantocyjanidyny (OPC) to właśnie flawonoidy, czyli związki o silnie prozdrowotnym działaniu. Mają one zastosowanie w profilaktyce i terapii różnych chorób oraz pozytywnie wpływają na stan organizmu. Czym są OPC i jakie korzyści przynoszą organizmowi człowieka? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Czym są OPC?

OPC, czyli oligomeryczne proantocyjanidyny, to ekstrakty pozyskiwane głównie z pestek winogron (działanie pestek winogron na zdrowie i urodę człowieka jest nie do przecenienia). Rzadziej OPC pozyskuje się również z jagód goji, żurawiny, kory sosny śródziemnomorskiej czy kory drzewa cytrynowego.

Proantocyjanidyny należą do grupy flawonoidów, czyli naturalnych związków roślinnych o działaniu m.in. antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym czy detoksykującym organizm. OPC to związki zawierające w swoim składzie dwa i więcej proantocyjanidyn. To właśnie one mają najsilniejsze działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwstarzeniowe, są od 40 do 50 razy mocniejsze niż witamina E i wykazują 20 razy pozytywniejsze działanie niż witamina C.

OPC zostały odkryte w 1949 roku przez Jacques’a Masqueliera. Stworzył on metodę, która pozwoliła na uzyskiwanie wysoko skoncentrowanej formy OPC. Już wtedy, po drugiej wojnie światowej, okrzyknięto je najsilniejszym znanym przeciwutleniaczem. Co ważne, ten składnik jest zupełnie bezpieczny – nietoksyczny, niekancerogenny oraz nie ma wpływu na materiał genetyczny.

Właściwości OPC i ich wpływ na organizm człowieka

Oligomeryczne proantocyjanidyny ze względu na swój skład mają ogromną liczbę zastosowań. Bardzo pozytywnie wpływają na cały organizm człowieka – głównie są to właściwości lecznicze i wspomagające leczenie różnych schorzeń takich jak:

  • nowotwory;
  • rak (np. białaczka, rak jelit czy skóry) – wpływają destrukcyjnie na jego komórki;
  • choroby układu krążenia takie jak zawał serca czy udar mózgu – dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, przeciwdziałaniu uszkodzeniu nabłonka naczyniowego i korzystnemu wpływowi na liczbę lipidów znajdujących się we krwi;
  • alergie – hamują wydzielanie histaminy i łagodzą objawy takie jak katar sienny czy pokrzywka skórna;
  • cukrzyca – zwiększają metabolizm cukru we krwi.

W 2016 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, które dowiodło, że spożywanie OPC może obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi już w 6 tygodni.

Oprócz pozytywnego wpływu organizm i wspierania leczenia różnych chorób OPC mają też inne właściwości:

  • pomagają w utrzymaniu szczupłej sylwetki, redukując liczbę komórek tłuszczowych w organizmie;
  • zapobiegają chorobom oczu takim jak zaćma czy nocne zaburzenia widzenia;
  • działają regenerująco na znajdującą się w skórze tkankę łączną – dzięki temu pomagają redukować np. cellulit, rozstępy, przyspieszają gojenie się ran i zapobiegają przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek;
  • wspierają elastyczność stawów i dbają o piękny, zdrowy i młody wygląd skóry na całym ciele;
  • zapobiegają szkodliwemu działaniu promieniowania UV;
  • zapobiegają rozwojowi procesów miażdżycowych;
  • wspierają profilaktykę choroby wieńcowej i nadciśnienia;
  • łagodzą skutki artretyzmu;
  • wspierają profilaktykę stanów zapalnych stawów i kości;
  • pozytywnie wpływają na likwidowanie skutków ubocznych, które dotykają kobiety w okresie menopauzy (uderzenia gorąca, bezsenność czy stany napięcia).

Komu poleca się stosowanie OPC?

Włączenie proantycyjanidyn do diety poleca się każdemu, kto chce kompleksowo zadbać o zdrowie i piękny wygląd swojego organizmu. Jednak ze względu na ich właściwości najwięcej korzyści z ich stosowania mogą zauważyć osoby starsze, narażone na choroby wzroku, artretyzm czy miażdżycę. Stosowanie OPC poleca się również kobietom w okresie okołomenopauzalnym, które odczuwają już pierwsze jej skutki uboczne takie jak uderzenia gorąca, bezsenność i stany napięcia nerwowego.

Jak widać, ekstrakty roślinne to skarbnica wielu składników aktywnych, które wykazują pozytywne działanie na organizm i urodę każdego człowieka. Jeśli szukasz naturalnego sposobu na wsparcie witalności i zdrowia swojego organizmu, koniecznie przetestuj OPC.

Są one dostępne w formie mielonych pestek winogron lub kapsułek z 400 g OPC lub 640 g OPC. Obie wymienione formy oligomerycznych proantocyjanidyn znajdziesz np. w ofercie producenta zdrowej żywności NatVita.

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1604

Komentarze

scanner