Jak smocza krew jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym?
Czy słyszałeś kiedyś o smoczej krwi? Nazwa ta budzi zaciekawienie i warto wspomnieć, że nie ma nic wspólnego z czarownicami, magią i latającym monstrum ziejącym ogniem. Jest to miękka żywica naturalna, którą pozyskuje się z drzew croton lechleri, rosnących zaledwie w kilku miejscach na świecie.
Zawiera w istocie smoczą dawkę cennych składników odżywczych, które z powodzeniem wykorzystuje się we współczesnej kosmetologii. Smoczą krew pozyskuje się z każdej części rośliny – pnia, korzenia, a także liści. Swoją nazwę zawdzięcza brunatnemu kolorowi i potocznej nazwie drzewa – smokowiec. Znana jest w lecznictwie od stuleci, a opisywali ją już osiemnastowieczni podróżnicy. Sprawdzała się do leczenia ran, ukąszeń oraz oparzeń. Oprócz tego zyskała szerokie zastosowanie w technice, między innymi jako barwnik dla lutników.
Właściwości smoczej krwi
Smocza krew stosowana jest w postaci płynnego lateksu zamkniętego w szklanym opakowaniu lub w formie sypkiej do rozpuszczenia w wodzie. Zawiera wiele aktywnych składników, które korzystnie wpływają na stan skóry. Jest silnym przeciwutleniaczem. Zawiera olejki eteryczne, fenole, alkaloidy, proantocyjanidy i lignany. Najważniejsze właściwości smoczej krwi to:
- działanie antybakteryjne,
- działanie przeciwzapalne,
- regeneracja naskórka,
- leczenie trudno gojących się ran,
- zmniejszenie rozstępów,
- wsparcie terapii opryszczek, owrzodzeń, grzybicy,
- silne właściwości ochronne.
Ponadto smoczą krew wykorzystuje się także przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz zmniejszaniu dolegliwości reumatycznych.
Smocza krew w kosmetykach
Na rynku występuje wiele kosmetyków z dodatkiem smoczej krwi. Można ją również zakupić w formie płynnej i dodawać do kremów, masek i balsamów. Podstawową funkcją żywicy naturalnej jest ochrona skóry przed atakiem wolnych rodników. Dodatkowo powstrzymuje starzenie skóry, a unikalne składniki odżywcze smoczej krwi pomagają w regeneracji i odświeżeniu. Ponadto zmniejsza widoczność rozstępów i blizn, również potrądzikowych. Pobudza włókna kolagenowe i elastynę do regeneracji, dzięki czemu skóra wygląda młodziej. Zmniejsza obrzęki, likwiduje stany zapalne, działa kojąco i łagodząco. Wszystko to sprawia, że smocza krew w kosmetykach jest niezwykle popularnym składnikiem.
Maseczki na twarz
Maseczki na twarz z dodatkiem smoczej krwi regenerują, odżywiają i ujędrniają skórę. Świetnie sprawdzają się do cery dojrzałej dzięki właściwościom przeciwstarzeniowym. Pomagają w przypadku cery trądzikowej, ponieważ łagodzą obrzęki i działają antybakteryjnie. Maseczki ze smoczą krwią stymulują odnowę naskórka, więc są szczególnie polecane przy bliznach. Smoczą krew mogą stosować osoby z wrażliwą i skłonną do podrażnień cerą.
Kremy do twarzy
Trudno jest sobie wyobrazić codzienną pielęgnację bez dobrego kremu do twarzy. Posiadacze cery trądzikowej lub dojrzałej na pewno docenią właściwości smoczej krwi i z chęcią sięgną po kremy, które zawierają tę drogocenną żywicę. Tego typu produkty działają przeciwstarzeniowo i nadają skórze jędrność i elastyczność. Kremy ze smoczą krwią działają antyoksydacyjnie, regenerująco i kojąco. Zmniejszają blizny i podrażnienia.
Serum do twarzy
Niektóre kosmetyki najlepiej działają w formie silnie skoncentrowanych preparatów w oleistej formie. Podobnie jest w przypadku smoczej krwi. Serum do twarzy to liftingujący koncentrat, który regeneruje i nadaje elastyczności skórze. Często sprzedawany jest w buteleczkach z pipetą lub w formie ampułek. Używa się go po serii zaawansowanych zabiegów na twarz, np. manualnego oczyszczania, a także w ramach wzmocnienia pod krem na noc.
Jak stosować smoczą krew?
Smocza krew zawiera wiele cennych składników aktywnych. Działa regenerująco, kojąco i antyoksydacyjnie, dzięki czemu kosmetyki pielęgnacyjne z dodatkiem smoczej krwi z chęcią wybierane są przez kobiety z cerą dojrzałą, wrażliwą, trądzikową i skłonną do atopii. Jak stosować smoczą krew w formie płynnej żywicy? Niektóre przykłady jej zastosowania to:
- dodanie do kremów,
- dodanie do masek,
- smarowanie ran i oparzeń,
- smarowanie miejsc po świeżym tatuażu.
Smocza krew w formie proszku doskonale rozpuszcza się w wodzie, dlatego może być dodawana do kosmetyków również w takiej formie.
Komentarze