Olej MCT z kokosa – co warto o nim wiedzieć?

Wsparcie podczas odchudzania, działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, pomoc w leczeniu chorób na tle neurologicznym… To tylko niektóre właściwości, które przypisuje się olejowi MCT – przede wszystkim temu z kokosa. Sprawdź, jak działa to unikalne połączenie kwasów tłuszczowych, kiedy je stosować i jakie wybrać!

Olej MCT – co to jest?

Olej MCT jest nazywany tłuszczem funkcjonalnym – który korzystnie wpływa na ludzki organizm. Czym dokładnie jest ta dobroczynna substancja? MCT to skrót od nazwy medium chain triglicerydes, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Każdy kwas tłuszczowy ma w swojej budowie konkretną liczbę atomów węgla, co zapisuje się np. jako C6 (6 atomów węgla) czy C16 (16 atomów węgla). Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawierają ich od 6 do 12. Taka struktura sprawia, że MCT wchłaniają się łatwiej niż inne – są bardzo szybko rozkładane i trawione. To przede wszystkim stąd biorą się korzystne właściwości tego typu związków.

Dwie główne substancje, które znajdziesz w oleju MCT, to:

 • kwas kaprylowy (C8);
 • kwas kaprynowy (C10).

Olej MCT z kokosa (MCT z oleju kokosowego)

Najczęściej spotkasz się z olejem MCT z kokosa (rzadziej z orzecha palmowego). W miąższu kokosa znajdują się m.in. kwasy tłuszczowe o średnim łańcuchu, które można wyodrębnić i zamknąć w buteleczce. Właśnie tak pozyskuje się MCT do stosowania w diecie.

Czy w takim razie olej MCT jest tym samym co standardowy olej kokosowy? Nie! W płynnym oleju MCT znajdziesz tylko średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe pozyskane z kokosa. Olej kokosowy ma z kolei również inne kwasy, m.in. palmitynowy.

Ten drugi tłuszcz charakteryzuje się więc trochę innymi właściwościami. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, przeczytaj artykuł na blogu: Olej kokosowy – jaki ma wpływ na zdrowie, skórę i włosy?

Olej MCT z kokosa – właściwości

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mają różnorodne właściwości. To przede wszystkim świetne źródło energii – które nie tylko działa szybko (bez nadmiernego obciążenia organizmu), ale też syci na długo.

Badania wykazały, że olej MCT może:

 • działać przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo;
 • wspierać proces odchudzania i spalania tłuszczu (m.in. dzięki zwiększeniu odczucia sytości i termogenezy);
 • zwiększać zdolność wysiłkową organizmu, poprawiać wytrzymałość podczas ćwiczeń;
 • działać antyoksydacyjnie (pomaga chronić przed nadmiarem wolnych rodników, które przyczyniają się do szybszego starzenia i wielu chorób);
 • pomagać w obniżeniu stężenia trójglicerydów w osoczu i tym samym zmniejszać ryzyko miażdżycy;
 • wspierać proces leczenia chorób neurologicznych, np. Parkinsona;
 • działać korzystnie na mikrobiotę jelitową;
 • wspomagać gojenie się ran;
 • działać nawilżająco i regenerująco na skórę.

Kto najczęściej wykorzystuje olej MCT z kokosa?

Z dobroczynnych właściwości oleju MCT z kokosa korzystają przede wszystkim osoby, które:

 • odchudzają się, chcą zmniejszyć masę ciała;
 • uprawiają sport, mają aktywny tryb życia;
 • stosują dietę ketogeniczną;
 • chorują neurologicznie lub są zagrożone wystąpieniem tego typu chorób;
 • mają zaburzenia trawienia tłuszczy.

Jak stosować MCT z oleju kokosowego?

Olej MCT z kokosa nie ma smaku ani zapachu, dlatego jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw stosowanych w codziennej diecie. Ma też wygodną płynną konsystencję. Aby jednak zachować jego dobroczynne właściwości, nie podgrzewaj go do temperatury wyższej niż 120°C.

Jak stosować olej MCT z kokosa? Najpopularniejszą opcją jest przygotowanie tzw. kawy kuloodpornej (bulletproof coffee) – czyli kawy z dodatkiem tłuszczu. Możesz dodać go też do koktajli, smoothie, owsianek, sałatek, past kanapkowych czy kaszy lub ryżu. Niektórzy podają też produkt bezpośrednio z łyżeczki.

Dawkowanie oleju MCT z kokosa zależy od indywidualnego zapotrzebowania oraz masy ciała. Standardowa dzienna porcja to ok. 10–50 ml. Najlepiej zacząć od ilości 5–10 ml na dzień, a później obserwować organizm i stopniowo zwiększać dawkę.

Oleju MCT nie musisz przechowywać w lodówce – wystarczy chłodne, suche i ciemne miejsce (np. kuchenna szafka). Aby czerpać korzyści z tego funkcjonalnego tłuszczu, zadbaj jednak o wybór odpowiedniego produktu.

Jaki olej MCT wybrać?

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z olejem MCT, zwróć przede wszystkim uwagę na skład. Opakowanie musi zawierać 100% MCT z oleju kokosowego (Cocos nucifera), bez sztucznych dodatków. Kluczowa jest też zawartość dwóch średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych: kaprylowego (55–65%) oraz kaprynowego (35–45%). Postaw na produkt zamknięty w szklanej, ciemnej butelce. Dzięki temu dłużej zachowuje swoje właściwości – nie tylko w Twoim domu, ale również na etapie transportu.

W sklepie internetowym NatVita znajdziesz oleje MCT pozyskane z kokosa, bez żadnych dodatków. Na półce czeka na Ciebie zarówno wersja standardowa, jak i bio – czyli certyfikowany produkt ekologiczny. Wypróbuj MCT z oleju kokosowego i ciesz się jego korzystnymi właściwościami!

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 977

Komentarze

scanner