Węgiel aktywny – naturalny sposób na biegunkę

Węgiel aktywny kojarzony jest przede wszystkim z naturalnym sposobem na biegunkę. To dobre skojarzenie. Jednak warto pamiętać, że jego zastosowanie nie kończy się na wspomaganiu leczenia biegunki.

Co może być przyczyną biegunki?

Biegunka to oddawanie stolca o luźnej konsystencji (półpłynnego lub płynnego) ze zwiększoną częstotliwością, czyli 3 lub więcej razy w ciągu doby. Ze względu na mechanizm powstawania wyróżnia się biegunkę: osmotyczną, wydzielniczą i zapalną. Z kolei ze względu na czas trwania biegunkę dzieli się na ostrą (do 14 dni) i przewlekłą.

Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki są wirusy przenoszone drogą kropelkową lub pokarmową. Rzadszą przyczyną jest zakażenie bakteriami lub produktami ich metabolizmu.

Z kolei podłożem przewlekłej biegunki, która trwa dłużej niż 2 tygodnie może być:

  • przyjmowanie leków np. przeczyszczających, zobojętniających kwas solny czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ);
  • nietolerancja laktozy;
  • zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego;
  • zespół krótkiego jelita;
  • pierwotne i wtórne niedobory odporności;
  • mukowiscydoza;
  • nadczynność tarczycy;
  • pasożyty jelitowe;

Przy biegunce należy zwrócić uwagę na to, czy towarzyszą jej inne objawy np. gorączka, utrata apetytu lub osłabienie.

Węgiel aktywny  jako naturalny sposób na biegunkę

W przypadku wystąpienia biegunki bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, a także stosowanie lekkostrawnej diety z małą ilością błonnika pokarmowego. Oprócz nawadniania i diety warto pamiętać również o innych sposobach na biegunkę. Jednym z nich jest węgiel aktywny, który dostaniesz w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością.

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny (łac. carbo activatus) nazywany również węglem aktywowanym lub leczniczym to substancja organiczna pozyskiwana z węgla drzewnego. Najpierw jest poddawana procesowi karbonizacji w wysokiej temperaturze (około 400–800℃). Następnie jest aktywowana, dzięki czemu uzyskuje silne właściwości absorpcyjne.

Tak produkowany węgiel aktywny wyróżnia się zwiększonym obszarem powierzchni. Ma zdolność do absorpcji substancji chemicznych, czyli, mówiąc prościej – przyciągania i zatrzymywania ich na swojej powierzchni.

Węgiel aktywny – dlaczego poleca się go przy biegunce?

Węgiel aktywny ma silne właściwości absorpcyjne. Wykazuje zdolność do wiązania: toksyn bakteryjnych, szkodliwych substancji i niektórych leków. Dzięki temu może pomóc przy biegunce infekcyjnej czy polekowej. Ponadto poleca się go przy tzw. biegunce podróżnych, a także tej, która pojawia się jako skutek uboczny leczenia choroby nowotworowej.

Węgiel aktywny nie tylko wiąże niektóre leki, toksyny czy szkodliwe substancje w przewodzie pokarmowym. Ważne jest również to, że osłania śluzówkę układu pokarmowego, co dodatkowo wspomaga leczenie biegunki.

Węgiel aktywny na zatrucie

Po węgiel leczniczy możesz sięgnąć również przy zatruciach niektórymi związkami chemicznymi i lekami. Ma on zdolność do wiązania m.in. salicylanów, ibuprofenu, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, soli metali ciężkich czy fenoli.

Ponadto jest skuteczny w przypadku zatrucia etanolem, metanolem, cyjankami czy pochodnymi ropy naftowej.

Opatrunki z węglem aktywnym na otarcia i skaleczenia

Węgiel aktywny ma zdolność do wiązania bakterii, dlatego możesz stosować go również w formie zewnętrznej. W sprzedaży dostępne są specjalne opatrunki z węglem aktywnym, które wiążą toksyny bakteryjne, pochłaniają wysięk z rany, a także neutralizują nieprzyjemny zapach.

Opatrunki pokryte warstwą węgla leczniczego stosuje się w przypadku skaleczeń i otarć. Ze względu na działanie antybakteryjne zaleca się je również przy trudno gojących się owrzodzeniach i odleżynach.

Jak możesz wykorzystać węgiel aktywny do pielęgnacji skóry i włosów?

Węgiel aktywny znany jest przede wszystkim jako naturalny sposób na biegunkę. Jednak tak naprawdę ma znacznie szersze zastosowanie, które nie ogranicza się do wspomagania leczenia biegunek, zatruć czy ran.

Świetnie sprawdza się również w kosmetyce. Ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i rozjaśniające dodaje się go do: szamponów, żeli, mydeł i past do zębów.

Kosmetyki z węglem aktywnym są szczególnie polecane w pielęgnacji włosów przetłuszczających się, a także cery mieszanej i tłustej. Maseczki oczyszczające czy peelingi do twarzy pomagają oczyścić skórę z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Dzięki temu znajdują zastosowanie przy problemach wypryskami czy świeceniem się skóry.

Węgiel leczniczy to produkt o szerokim zastosowaniu. Możesz zamówić go w sklepie ze zdrową żywnością lub aptece, a potem używać przy biegunce, zatruciu lub w pielęgnacji włosów i skóry. To uniwersalny środek, który wesprze Cię w dbaniu o zdrowie i urodę.

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 217

Komentarze

scanner