Rodzaje i odmiany kakao – czym się od siebie różnią i jakie mają zastosowanie?

Kakao to ogólna nazwa, która kryje w sobie wiele różnych produktów. Możesz spotkać się choćby z kakao ceremonialnym, mielonym, Criollo lub Forastero. Czym się od siebie różnią i jak wybrać odpowiednie? Poznaj podstawowe rodzaje kakao i dowiedz się, jak możesz je wykorzystać.

Jak powstaje kakao, czyli kilka słów o Theobroma cacao

Słynny botanik, Karol Linneusz, nazwał drzewo kakaowca Theobroma cacao, co w języku greckim oznacza „pokarm bogów”. Trudno się z nim nie zgodzić, biorąc pod uwagę, jak wielką sławę osiągnęło kakao. Ziarna kakaowca to bowiem nieoceniony składnik deserów oraz licznych napojów, który zachwyca intensywnym smakiem i bogatym aromatem.

Cudowne drzewko Theobroma cacao kwitnie i owocuje w tym samym momencie, a owoce wyrastają bezpośrednio z pnia. To w nich kryje się największy skarb kakaowca, czyli nasiona, z których wytwarza się m.in. masę kakaową i proszek kakaowy.

Cudowne drzewko Theobroma

Podstawowe odmiany kakao

Najbardziej znane rodzaje Theobroma cacao to Criollo, Forastero i Trinitario. Każdy z nich ma inny smak i aromat, dlatego warto poznać je bliżej. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany kakao? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.

Kakao Criollo

Kakao Criollo było pierwszą odmianą, którą poznali Hiszpanie eksplorujący Amerykę. Co ciekawe, jeszcze 200 lat temu to właśnie ono dominowało w światowej produkcji. Obecnie stanowi zaś zaledwie 1 proc. globalnej uprawy kakao. Dlaczego? Roślina cechuje się wrażliwością na niekorzystne warunki atmosferyczne, co obniża opłacalność przedsięwzięcia.

Criollo to jedna z najbardziej cenionych odmian kakao. Jej smak jest niezwykle szlachetny: można w nim wyczuć nutkę karmelu, miodu i orzechów. Trudno więc się dziwić, że ziarna Criollo są pożądane na całym świecie.

Kakao Forastero

Kakao Forastero pochodzi z dorzecza Amazonii, dlatego jest spotykane także pod nazwą „Cacao Amazonico”. Ze względu na to, że odmiana jest mało wymagająca pod względem uprawy, niemal zdominowała współczesny rynek (nawet 85–95 proc. globalnej produkcji).

Ziarna gatunku Forastero rozpoznasz po bardzo ciemnym kolorze. Ich smak jest zaś głęboki i intensywny. Istnieje co najmniej kilka odmian tego typu kakao, m.in. Amelonado i Cundeamor.

Kakao Trinitario

Trinitario jest hybrydą powstałą w wyniku złączenia gatunków Criollo i Forastero. Kakao łączy w sobie dzięki temu cechy każdego z nich, czyli zrównoważony smak Criollo oraz intensywny aromat Forastero. Gatunek jest szczególnie ceniony w przemyśle czekoladowym ze względu na wyczuwalnie słodkie, kwiatowo-owocowe nuty smakowe.

Rodzaje kakao oraz ich zastosowanie

Znasz już podstawowe gatunki kakao? Pora na zapoznanie się z rodzajami tego przysmaku. Kakao może przyjmować bowiem różną formę, co ma z kolei związek ze sposobem produkcji. Sprawdź poniżej szczegóły dotyczące najpopularniejszych typów kakao.

Ziarna kakaowca

Ziarna kakaowca są po zbiorach wstępnie fermentowane, a następnie suszone, co powoduje wyzwolenie wyjątkowego aromatu. Co ważne, mają znacznie więcej właściwości odżywczych niż produkty poddawane dalszej obróbce (zawierają m.in. przeciwutleniacze i błonnik).

Najcenniejsze ziarna kakao są suszone powietrzem o temperaturze poniżej 45 stopni. Właśnie w ten sposób powstaje Kakao Bio Criollo ziarno od NatVita. Szlachetna odmiana i odpowiedni sposób produkcji to gwarancja wyjątkowego smaku. Produkt możesz stosować jako samodzielną przekąskę lub dodawać do potraw: pokochają go wszyscy miłośnicy czekoladowego smaku.

Kakao mielone

Kakao mielone jest najczęściej wykorzystywane do przygotowywania czekoladowego napoju. Może stanowić też cenny dodatek do ciast i domowych słodyczy.

Jak powstaje ten rodzaj kakao? Po fermentacji nasiona są palone, mielone i odtłuszczane. Niestety wywiera to wpływ na właściwości prozdrowotne proszku. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w kakao z niepalonych ziaren (raw) o wysokiej zawartości tłuszczu kakaowego. Doskonałym przykładem jest Kakao Bio mielone NatVita 20-22 proc. tłuszczu, bogate w m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe.

Kakao ceremonialne

Kolejny rodzaj kakao to surowe kakao nieodtłuszczone, które jest poddawane jedynie delikatnej fermentacji. Kakao ceremonialne, bo o nim mowa, bywa nazywane najzdrowszą formą kakao. Jego sekret tkwi zaś w procesie produkcji, który pozwala zachować naturalną strukturę i właściwości „pokarmu bogów”.

Kakao ceremonialne zawiera wiele składników wpływających korzystnie na zdrowie. Są to m.in. magnez, flawonoidy i antyoksydanty (mogą stanowić nawet 10 proc. masy produktu). Jaką formę ma taki produkt? Dobrym wyborem jest Kakao Ceremonialne Bio Dropsy 100 proc. masy kakaowej, które możesz jeść jako przekąskę lub dodać do deseru.

Kakao pełne smaku i aromatu!

Wszystkie rodzaje kakao mają swoje zalety. Ziarna kakao możesz dorzucić do granoli, z mielonego przygotujesz pyszny napój, z kolei dropsy wykorzystasz jako przekąskę lub do przygotowania płynnej czekolady do deserów. Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, upewnij się, że kupujesz certyfikowane kakao ekologiczne pochodzące ze sprawdzonych upraw. W NatVita jakość jest wartością nadrzędną: przekonaj się o tym i wypróbuj nasze bio kakao!

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Glowna Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 178

Komentarze

scanner