Lecznicze działanie soku z aloesu – kiedy warto stosować Aloe Vera?

Aloes to powszechnie znana roślina, ceniona za swoje wyjątkowe właściwości. Jest m.in. popularnym składnikiem kosmetyków nawilżających, takich jak kremy i balsamy. Jak się okazuje, może też pozytywnie wpływać na zdrowie, szczególnie jeśli występuje pod postacią soku. Na co pomaga sok z Aloe Vera? Sprawdź, zanim włączysz go do diety.

Jak powstaje sok z aloesu?

Aloes, czyli Aloe Vera, to roślina krzewiasta należąca do sukulentów. Obecnie uprawiany jest na każdym kontynencie, ale naturalnie występuje na terenach pustynnych i półpustynnych. Istnieje ok. 350 odmian tej rośliny.

Liście aloesu

Ze względu na to, że największa siła Aloe Vera tkwi w liściach, to z nich pozyskuje się cenione w przemyśle kosmetycznym i medycynie surowce, takie jak sok z aloesu.

Co ciekawe, każdy liść składa się z trzech warstw:

  • wewnętrznej, czyli przezroczystego żelu o wysokiej zawartości wody
  • środkowej, czyli gorzkiego soku, bogatego w substancje odżywcze
  • zewnętrznej, czyli twardej skóry, pełniącej funkcję ochronną

Jak powstaje sok z Aloe Vera? Do uzyskania dobroczynnej substancji wykorzystuje się świeże liście aloesu, a dokładniej ich środkową warstwę, z której wyciska się miąższ.

Składniki odżywcze soku z Aloe Vera

Sok z aloesu składa się w ok. 96 proc. z wody. Pozostałe 4 proc. to składniki o wysokiej aktywności biologicznej (łącznie jest ich prawie 270). To właśnie dzięki nim napój posiada różnorodne, prozdrowotne właściwości. Sok z Aloe Vera jest bogaty w m.in.:

  • antyoksydanty, takie jak alkaloidy, flawonoidy i fitosterole
  • aminokwasy, w tym egzogenne
  • kwasy organiczne, np. salicylowy
  • polisacharydy
  • saponiny
  • witaminy A, C i E oraz z grupy B
  • minerały, np. magnez, selen, chrom, cynk i potas

Aloes dostarcza 7 z 8 aminokwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W soku znajdziesz też antrachinony (znane z działania przeczyszczającego i przeciwbólowego) oraz glikozydy.

Sok z aloesu – właściwości prozdrowotne

Aloes to prawdziwa bomba witamin oraz składników aktywnych, które mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Na co pomaga Aloe Vera? Stosowany wewnętrznie, jako napój, wykazuje działanie przeciwzapalne oraz reguluje pH żołądka, wspierając leczenie wrzodów i stanów zapalnych. Przyspiesza też przemianę materii, co przyda się podczas odchudzania.

Jakie jeszcze zastosowanie posiada sok z aloesu?

  • pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi
  • usuwa z organizmu toksyny
  • wspiera układ immunologiczny
  • wspomaga nerki i wątrobę
  • zmniejsza poziom złego cholesterolu
  • wykazuje wpływ na uregulowanie ciśnienia krwi

Właściwości soku z aloesu to również działanie przeczyszczające, dlatego można go stosować w przypadku zaparć. Napój jest zalecany osobom, które mają problemy trawienne, chcą zgubić nadmiarowe kilogramy, cukrzykom oraz każdemu, kto chce zadbać o kondycję organizmu.

Sok z aloesu – stosowanie zewnętrzne

Sok z Aloe Vera może być stosowany zewnętrznie. Wywiera w ten sposób pozytywny wpływ na urodę oraz wspiera ochronne funkcje skóry. Możesz wykorzystać go m.in. jako tonik nawilżający, który odświeży cerę i doda jej blasku.

Aloes chroni skórę przed utratą wilgoci, dlatego okłady z soku docenią też osoby dotknięte łuszczycą lub łupieżem. Będzie również pomocny w przypadku ran, takich jak odmrożenia lub oparzenia: poprawia integralność skóry i przyspiesza gojenie.

Ciekawym zastosowaniem soku z aloesu jest… higiena jamy ustnej. Okazuje się, że napój może zastąpić standardowy płyn do płukania ust. Pomoże w ten sposób zredukować stany zapalne dziąseł oraz zmniejszy odkładanie płytki nazębnej.

Jak stosować sok z aloesu?

Planując włączenie soku z Aloe Vera do swojej diety, trzeba pamiętać o odpowiednim dawkowaniu. Jak go stosować, aby móc zaobserwować pozytywne efekty? Zwykle zaleca się spożywanie 30 ml nierozcieńczonego soku dwa razy dziennie, przed posiłkami. Warto wcześniej wstrząsnąć butelką, aby połączyć ze sobą wszystkie cenne składniki.

Mimo że sok z aloesu jest naturalnym i bezpiecznym środkiem, nie należy przekraczać dawki określonej przez producenta na opakowaniu. W przeciwnym razie może zadziałać przeczyszczająco. Istnieje też kilka przeciwwskazań do spożywania soku. Są to przede wszystkim ciąża oraz laktacja.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru soku z Aloe Vera?

Korzystne działanie soku z aloesu zależy od rodzaju wybranego produktu. Zastanawiając się nad tym, który jest dla Ciebie najlepszy, warto przyjrzeć się procesowi produkcji. Szczególnie wartościowy będzie sok NFC (ang. Not From Concentrate, czyli bez koncentratu). Bezpośrednie wyciskanie soku pozwala na zachowanie wysokiej wartości odżywczej. Przykład? Aloe Vera Bio sok od NatVita.

Sok z aloesu, który znajdziesz w naszym sklepie to certyfikowany produkt ekologiczny, pochodzący ze sprawdzonych upraw. Do jego przygotowania wykorzystano liście aloesu odmiany Aloe Vera barabadensis Mill. Charakterystyczny, gorzki smak potwierdza jego pochodzenie oraz niezwykłe właściwości. Przekonaj się o tym i włącz sok z Aloe Vera do swojej diety!

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Glowna Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 672

Komentarze

scanner