Jakie prozdrowotne właściwości wykazuje nalewka z korzenia hortensji?

Hortensja to jeden z bardziej efektownych krzewów kwitnących, jakie możesz posadzić w swoim ogrodzie. Poznasz ją po okrągłych, bardzo charakterystycznych i cieszących oko obfitością kwiatostanach. Jednak wygląd to nie wszystko, co ma Ci do zaoferowania ta roślina. Z jej korzeni, liści i kory można zrobić prozdrowotne napary i nalewki. W jakich dolegliwościach może pomóc Ci napar i nalewka z hortensji?

Czym jest hortensja?

Hortensja to ozdobny, niewielkich rozmiarów krzew ogrodowy. Występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych. Najczęściej jednak spotkasz te białe, niebieskie, fioletowe, różowe lub czerwone. Kolor kwiatów w dużej mierze zależy od odczynu ziemi, w której rośnie roślina. Najbardziej sprzyja im kwaśna i wilgotna gleba. Czas kwitnienia, w zależności od odmiany, przypada na okres od czerwca do września.

Krzew ten pochodzi z terenów Azji, Oceanii, Ameryki Północnej i Południowej. W Europie naturalnie występuje głównie we Włoszech i w Austrii. Według opowieści jego nazwa pochodzi od imienia pierwszej kobiety, która odbyła podróż dookoła świata – Hortensji Barrét.

Do czego wykorzystuje się hortensję?

Liście, kora i korzenie hortensji bardzo często wykorzystuje się do sporządzania naparów czy nalewek. Mają one doskonałe właściwości zdrowotne, które wykorzystywane były już w tradycyjnej medycynie chińskiej. Indianie natomiast stosowali korzenie hortensji jako środek łagodnie przeczyszczający, a jej liście – do walki z malarią. Jednak to nie wszystko, co ma Ci ona do zaoferowania.

Właściwości korzenia hortensji

Korzeń hortensji zawiera dużą ilość związków chemicznych takich jak saponiny, flawonoidy, izokumaryny i alkaloidy. Dzięki temu ma on działanie:

  • przeciwnowotworowe;
  • moczopędne – a dzięki temu sprzyja też wypłukiwaniu się kamieni nerkowych i zapobiega powstawaniu ich;
  • przeciwzapalne w obrębie układu moczowego;
  • wspierające organizm w czasie infekcji bakteryjnych;
  • wspomagające organizm podczas zakażeń grzybiczych i pasożytniczych w obrębie układu pokarmowego;
  • poprawiające trawienie tłuszczów;
  • utrzymujące prawidłowe funkcjonowanie prostaty;
  • poprawiające kondycję i elastyczność stawów;
  • przeciwalergiczne (świetnie działa przy alergii na pyłki i roztocza) – to świetna naturalna alternatywa dla leków sterydowych;
  • udrożniające zatkany, cieknący nos;
  • uszczelniające naczynia krwionośne;
  • wspierające przy chorobach autoimmunologicznych takich jak reumatyzm, stwardnienie rozsiane, nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca, egzema i łuszczyca;
  • wspomagające leczenie boreliozy;
  • zapobiegające nadmiernemu łysieniu;
  • pobudzające i poprawiające samopoczucie.

Jak jednak skorzystać z tej listy pozytywnych właściwości? W jaki sposób najlepiej przyjmować hortensję?

Jak przygotować korzeń hortensji do spożycia?

Korzenie hortensji najlepiej zbieraj jesienią. Następnie możesz je pociąć i zasuszyć. Jeśli nie masz możliwości, aby zebrać je samodzielnie, w swoim ogrodzie, skorzystaj z tych gotowych do przyrządzenia, które znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością – dzięki temu zyskasz pewność, że surowiec jest pozbawiony zanieczyszczeń i wysuszony w odpowiednich warunkach.

W celu przygotowania zdrowotnej nalewki z hortensji 100 gramów korzenia hortensji zalej 500 ml zagotowanego alkoholu, najlepiej takiego o 40–60%. Następnie odstaw na 24 godziny. Stosuj doustnie 1 ml, 3 razy dziennie , na 30 minut przed posiłkiem. Alkoholowe nalewki z hortensji poprawiają nastrój, uspokajają i pomagają zasnąć. Możesz również używać tak sporządzony preparat na skórę – wówczas pomoże on w walce z wypryskami.

Aby przygotować prozdrowotny napar z korzenia hortensji, zagotuj 500 ml wody. Dodaj do niej 1–2 łyżeczki korzenia hortensji. Całość zostaw do zaparzenia pod przykryciem na około 10 minut. Miksturę możesz pić 2 razy dziennie. Napar z hortensji świetnie działa na choroby układu moczowego.

Do swoich nalewek lub naparów możesz dla urozmaicenia dodawać też inne rośliny, tworząc z nich własne lecznicze mieszanki. Świetnie sprawdzi się do tego np. czarnuszka, rumianek czy krwawnik. Jeśli zdecydujesz się na stworzenie swojej kompozycji, zachowaj proporcje roślin 1:1.

Inne sposoby zastosowania hortensji

Hortensję stosuje się z powodzeniem również w kosmetyce. Świetnie radzi sobie ona w produktach do nadmiernie wypadających włosów u Panów, w kremach przeciwzmarszczkowych czy ujędrniających, w preparatach przeciwtrądzikowych, kremach do skóry naczyniowej i maściach na zmiany skórne takie jak egzema czy łuszczyca.

Jak widzisz, hortensja ma Ci do zaoferowania znacznie więcej niż tylko cieszące oko kwiaty. Jeśli chcesz w naturalny sposób poprawić swoje samopoczucie i zadbać o swoje zdrowie, wypróbuj prozdrowotny napar lub nalewkę z korzenia hortensji. 

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 7163

Komentarze

scanner