Indiański napój bogów – jak wybrać najlepsze mielone kakao?

Kakao to ulubiony napój dzieci oraz popularny składnik w przemyśle cukierniczym. Poza wspaniałym smakiem kryje w sobie bogactwo składników odżywczych, dlatego powinni włączyć je do diety również dorośli. Jak wybrać mielone kakao i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Mielone kakao – historia cudownego proszku

Zwyczaj picia kakao pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Według badań archeologicznych był to uroczysty napój Olmeków, czyli pierwszej rozwiniętej cywilizacji Mezoameryki. W XVI w. kakao przypłynęło zaś na Stary Kontynent razem z hiszpańskimi konkwistadorami.

Dlaczego Europejczycy pokochali gorzkie kakao? Właściwości energetyczne i niezwykły aromat okazały się najlepszym argumentem. Jego nieco cierpki smak tuszowano przy pomocy cynamonu lub innych przypraw. Kakao skutecznie poprawiało nastrój oraz samopoczucie, szybko stało się więc prawdziwym rarytasem.

Sposób picia kakao udoskonalano przez kolejne stulecia. W XVIII w. rozpoczęła się moda na dodawanie do napoju mleka i cukru. Przełomem okazało się też wynalezienie w 1828 r. specjalnej prasy, co znacznie uprościło proces przetwarzania ziaren. W ten sposób mielone kakao trafiło do przemysłu cukierniczego.

Jak wybrać kakao mielone?

Mielone kakao ma niezwykle szerokie zastosowanie. Najprostszym sposobem na jego spożycie jest oczywiście przygotowanie gorącego napoju z mlekiem lub dowolnymi składnikami. Sproszkowane możesz też dodać do ciast oraz słodkich deserów.

Jeśli wolisz wegańską wersję, dodaj mielone kakao do napoju roślinnego. Dla smaku możesz dorzucić też cynamon, wanilię, kardamon, olej kokosowy MCT, szafran czy wiórki kokosowe. W ten sposób stworzysz swój ulubiony napój na bazie kakao.

Jeśli chcesz cieszyć się jego intensywnym smakiem, warto wiedzieć, jak wybrać odpowiednie. Kakao w proszku może być bowiem mniej lub bardziej cierpkie czy też tłuste. Nie bez znaczenia jest również metoda przetworzenia ziaren, a nawet ich pochodzenie. Na co dokładnie zwrócić uwagę?

Kakao surowe

Kakao przed zmieleniem poddawane jest zazwyczaj paleniu i prażeniu. Po co? Nabiera w ten sposób głębi koloru i smaku. Ma to jednak swoje wady: pod wpływem wysokich temperatur traci m.in. właściwości antyoksydacyjne.

Kakao surowe mielone (raw) jest tylko fermentowane i suszone, a w procesie produkcji pomija się prażenie ziaren. Dzięki temu zawiera więcej antyoksydantów, witamin (m.in. C i z grupy B) oraz minerałów (magnezu, potasu, cynku i żelaza).

Kakao organiczne

Jakie kakao jest najzdrowsze? Aby w pełni skorzystać z prozdrowotnych właściwości produktu, wybieraj kakao organiczne. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że w trakcie produkcji nie zastosowano chemicznych środków ochrony roślin ani innych szkodliwych substancji.

Nie wystarczy, że kakao w proszku jest oznaczone napisem „bio” lub „organic”. Należy upewnić, czy ekologiczność produktu potwierdza stosowny certyfikat. W przypadku Unii Europejskiej jest to zielony znaczek z liściem, opatrzony numerem jednostki certyfikującej. Dokładnie takie oznaczenie ma BIO Kakao od NatVita, co jest gwarancją udowodnionego, organicznego pochodzenia.

Zawartość tłuszczu

Ziarno kakaowca zawiera ok. 52 proc. tłuszczu. Kakao surowe mielone jest dodatkowo odtłuszczane, dlatego wartość ta zwykle nie przekracza w nim 10 proc. Wbrew pozorom nie jest to wcale dobra wiadomość: odtłuszczanie zubaża wartość kakao. Właściwości prozdrowotne w dużej mierze zależą bowiem od tłuszczu kakaowego.

Obecne w kakale nienasycone kwasy tłuszczowe mogą m.in. obniżać ryzyko zawału serca oraz chorób układu krążenia. Przypisuje się im również korzystny wpływ na układ nerwowy, a także zdolność do redukowania złego cholesterolu.

Wybierając mielone kakao, warto zwrócić uwagę na produkty pełnotłuste, takie jak Kakao Bio Mielone NatVita, które posiada 20–22 proc. zawartości tłuszczu (najwięcej na rynku).

Kakao alkalizowane czy niealkalizowane?

Kakao surowe jest w nieprzetworzonej postaci nieco kwaśne i cierpkie (pH od 5 do 5,6). Przemysł technologiczny postanowił zmienić naturalny smak proszku oraz poprawić jego rozpuszczalność poprzez proces alkalizacji. Dlatego do wyboru masz dziś kakao alkalizowane i niealkalizowane.

Alkalizacja neutralizuje kwasowość kakao, dzięki czemu jego smak jest delikatniejszy. Niestety ma to również wpływ na jakość surowca: przetworzenie powoduje m.in. zmniejszenie ilości białek, antyoksydantów i flawonoli oraz zredukowanie całkowitej zawartości tłuszczu.

Kakao niealkalizowane zachowuje więcej właściwości odżywczych, jest więc zdecydowanie lepszym wyborem. Delikatnie gorzki smak nie będzie przeszkodą, jeśli dodasz do napoju cynamon lub ulubione przyprawy korzenne.

Pij mielone kakao na zdrowie!

Wiesz już, jakie kakao jest najzdrowsze? Kupuj wyłącznie produkty ze sprawdzonych źródeł, które opatrzono ekologicznym certyfikatem. Pamiętaj też, że nieprzetworzone surowce przyniosą najwięcej korzyści dla Twojego zdrowia.

Kakao mielone od NatVita - sklep ze zdrową żywnością jest surowe, organiczne i niealkalizowane, dzięki czemu możesz mieć pewność jego wyjątkowych właściwości. Włącz Bio Kakao do swojej codziennej diety, zadbaj o swoje samopoczucie i ciesz się intensywnym, czekoladowym smakiem!

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 48

Komentarze

scanner