Glikol propylenowy – substancja higroskopijna o wielu zastosowaniach

To, że nigdy nie słyszałeś o glikolu propylenowym, nie oznacza, że nigdy go nie używałeś. Trudno go ominąć ze względu na to, że jest substancją o niezwykle szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się ją w różnych gałęziach przemysłu – od spożywczego, przez kosmetyczny, po motoryzacyjny. Możesz kupić ją również na własny użytek. Sprawdź, jakie właściwości ma glikol propylenowy i do czego się przydaje.

Glikol propylenowy – co to za związek?

Glikol propylenowy (inaczej 1,2-propanodiol lub PG) to organiczny związek chemiczny zbudowany z dwóch atomów węgla, czterech atomów wodoru i dwóch atomów tlenu. Ma postać bezwonnej i bezbarwnej cieczy o lepkiej konsystencji i słodkim smaku.

Właściwości glikolu propylenowego

PG to związek o wielu właściwościach, dzięki którym znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

  • Niska toksyczność: 1,2-propanodiol to związek uznawany za stosunkowo bezpieczny dla ludzi (stąd jego zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym).
  • Rozpuszczalność: glikol propylenowy dobrze rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i różnych organicznych rozpuszczalnikach. Sprawia to, że znajduje powszechne zastosowanie jako rozpuszczalnik lub nośnik w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy kosmetycznym.
  • Higroskopijność: PG jest higroskopijny, co w praktyce oznacza, że absorbuje wilgoć z otoczenia. Jest to cecha ceniona m.in. w przemyśle kosmetycznym
  • Stabilność chemiczna: glikol propylenowy to związek, który uznaje się za stosunkowo stabilny chemicznie. Nie ulega łatwo rozkładowi w normalnych warunkach, dzięki czemu jest trwałym składnikiem wielu produktów.
  • Łatwość mieszania: PG dobrze miesza się z różnymi substancjami.

Należy przy tym zaznaczyć, że wymienione wyżej właściwości mogą się różnić w zależności od stężenia, a także temperatury i innych warunków otoczenia.

Zastosowanie glikolu propylenowego

Dzięki niskiej toksyczności, stabilności chemicznej, dobrej rozpuszczalności i higroskopijności glikol propylenowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle:

  • chemicznym: jako stabilizator, rozpuszczalnik oraz surowiec wykorzystywany do produkcji innych produktów;
  • spożywczym: używany do produkcji kremów, ciastek (i innych wyrobów cukierniczych) oraz mrożonek (na liście składników oznaczany jest symbolem E1520);
  • kosmetycznym: jako składnik o właściwościach zmiękczających i nawilżających;
  • farmaceutycznym: pełni funkcję nośnika dla wybranych substancji czynnych, a także składnika maści;
  • motoryzacyjnym: ze względu na niski punkt zamarzania wykorzystuje się go do produkcji płynów do chłodzenia (szczególnie tych, które są wykorzystywane do chłodzenia układów w pojazdach hybrydowych);
  • tytoniowym: glikol propylenowy pomaga utrzymać odpowiednią konsystencję liquidu i ułatwia jego dozowanie (dlatego jest wykorzystywany do produkcji e-papierosów);

Właściwości, a także zastosowanie glikolu propylenowego mogą różnić się w zależności od formy izomeru. Wyróżnia się glikol niskomolekularny (czyli propylenowy) oraz wysokomolekularny (inaczej polipropylenowy).

Glikol propylenowy do użytku domowego

Glikol propylenowy jest uznawany za substancję o niskim stopniu toksyczności. Dzięki temu może służyć również do użytku domowego. Należy jednak pamiętać o stosowaniu go tylko w zalecanych ilościach, unikaniu kontaktu z oczami i zapoznaniu się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Glikol propylenowy możesz wykorzystać m.in. do ochrony antykorozyjnej przydomowych instalacji. Znajduje to uzasadnienie szczególnie wtedy, gdy ze względu na swoje położenie są one narażone na działanie zmiennych temperatur czy wody.

Gdzie kupić wysokiej jakości glikol propylenowy?

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w glikol propylenowy, szukaj produktu klasy farmaceutycznej. Jest to termin, który świadczy o tym, że został on przetestowany i wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Glikol propylenowy najwyższej jakości zamówisz bez wychodzenia z domu w sklepie internetowym NatVita.

W naszej ofercie znajdziesz go w zestawie z gliceryną roślinną. Jest to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi cukrowych. Podobnie jak glikol propylenowy nie ma barwy, zapachu, ale charakteryzuje się słodkim smakiem.

Gliceryna roślinna znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Używa się jej m.in. do produkcji mydeł, kremów nawilżających, wypieków i produktów cukierniczych. Na liście składników jest oznaczana symbolem E422.

Do czego możesz używać jej w domu? Gliceryna roślinna przydaje się m.in. do czyszczenia trudnych do usunięcia plam z kawy czy szminki. Jest ceniona przede wszystkim przez osoby, które unikają składników odzwierzęcych.

Możesz kupić u nas zestaw składający się z glikolu propylenowego i gliceryny roślinnej. Oba produkty mają klasę farmaceutyczną i są zamknięte w opakowaniach o pojemności 1 litra. Najwyższej jakości gliceryna roślinna i glikol propylenowy w takim zestawie wystarczają na długi czas.

Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 570

Komentarze

scanner