Błękit metylenowy – co to jest i jak działa? Właściwości chemiczne i zastosowanie.
Medycyna stale się rozwija, a na rynku co rusz pojawiają się nowe produkty i leki pomagające zwalczać kolejne dolegliwości, więc nic dziwnego, że czasami łatwo jest się w tym pogubić, a przecież najprostsze, znane od wielu lat substancje sprawdzają się niemniej dobrze.
- Błękit metylenowy to substancja chemiczna charakteryzująca się silnie niebieską barwą, która ma szerokie zastosowanie, od medycyny, aż po sztukę.
- Odpowiednie stosowanie błękitu metylenowego może spowolnić procesy starzeniowe w ciele, hamować stres antyoksydacyjny, a także korzystnie wpływać na pamięć.
- Warto zakupić błękit metylenowy ze sprawdzonego źródła, ponieważ jakość ma ogromne znaczenie - zachęcamy do odwiedzenia naszej strony - czyli producenta.
W dzisiejszym artykule poruszymy temat błękitu metylenowego, czyli produktu, który z pewnością doskonale znają nasze babcie, charakteryzuje się wieloma różnymi zastosowaniami, a stale publikowane wyniki badań naukowych ujawniają kolejne jego właściwości, o których dziś opowiemy.
Czym jest błękit metylenowy?
Zanim przejdziemy do zalet wynikających z jego stosowania, wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest błękit metylenowy… otóż można go określić na trzy sposoby: jako barwnik, wskaźnik pH, a także artykuł farmakologiczny, stosowany w celach medycznych. Został on odkryty w 1876 roku jako barwnik do nadawania intensywnego koloru tkaninom - wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, jak duży potencjał się za nim kryje. Dziś uznany jako jedna z najlepiej przebadanych substancji, znajdująca się na liście leków WHO!
Być może Ty również kojarzysz go ze swojej domowej apteczki, kiedy jeszcze byłeś/łaś dzieckiem, bo nasze mamy często po niego sięgały w przypadku powierzchownych ran.
Nie każdy wie, że posiada on zdolność bezpośredniego wpływania na mózg, dzięki czemu może służyć jako dodatkowe wsparcie w leczeniu różnych chorób na tle neurologicznym - liczne badania udowodniły, że wykazuje pozytywne efekty w przypadku osób chorych na chorobę Alzheimera. Pomaga również w prewencji tej choroby i łagodzi stany zapalne w mózgu.
Błękit metylenowy wspomaga pamięć, dzięki swoim właściwościom neuroprotekcyjnym, hamuje również skutki wywołane przez tzw. stres oksydacyjny (występuje w organizmie, kiedy żyjesz w pośpiechu, jesteś narażony na różne czynniki stresowe), pojawianie się zmarszczek, ogólne starzenie się skóry i komórek w ciele. Zaliczyć go można do grona silnych antyoksydantów. Jeśli więc chcesz zadbać o swój organizm, aby jak najdłużej cieszyć się młodością, pomyśl o jego zakupie (i zapoznaniu się z poradnikami na temat tego, jak go używać).
No tak, ale… to też świetny barwnik! Jest on ceniony w świecie sztuki za sprawą tego, jak silnie koloryzuje, jak reaguje w połączeniu z innymi substancjami oraz przede wszystkim w medycynie. Często stosuje się go przy operacjach różnego rodzaju, bo jego kolor pomaga wskazywać, w których miejscach w ciele pacjenta znajdują się konkretne elementy, na przykład w przewodzie moczowym.
Dlaczego warto stosować błękit metylenowy?
Poniżej znajdziesz te informacje w pigułce:
- w minimalnych dawkach błękit metylenowy wspomaga pamięć i może pomagać w zapobieganiu chorobie Alzheimera
- jest silnym antyoksydantem (jedynie wtedy, kiedy jest używany w odpowiednich ilościach, bo w przeciwnym razie wykazuje skrajnie inne działanie)
- ma działanie przeciwbakteryjne, a więc może pomagać w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, stanów zapalnych, w tym na przykład w połączeniu z czerwonym światłem, grzybicy paznokci
- mikrodawki pomagają walczyć z depresją, ponieważ zapobiega rozpadowi neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina
- pomaga w leczeniu boreliozy u osób, u których nie pomogły antybiotyki, a podawany wraz z nimi, może zwiększyć nawet ich skuteczność
- łagodzi bóle neuropatyczne - przynosi ulgę osobom, które mierzą się z tego rodzaju dolegliwościami
Jak najczęściej stosuje się błękit metylenowy?
Sposobów jest kilka - przede wszystkim trzeba pamiętać, że w niewłaściwych dawkach może on okazać się bardzo szkodliwy, dlatego ostrożność w tym przypadku to podstawa.
Błękit metylenowy podawany jest: dożylnie (w tym wypadku o podaniu zawsze decyduje lekarz), doustnie w postaci roztworu o niskim stężeniu (minimalne dawki), bezpośrednio na skórę (w tym przypadku najczęściej służy do odkażania ran - jest to najpopularniejszy sposób na wykorzystanie tego produktu, pozwalający również na sprawdzenie dotlenienia danego miejsca na ciele).
Jak więc widzisz, zastosowań błękitu metylenowego jest bardzo, ale to bardzo dużo, dlatego też warto stale szukać informacji na jego temat. Ze swojej strony dopowiemy, że powstało wiele treści naukowych, z których sporo można się o nim dowiedzieć, takich jak na przykład przewodnik stworzony przez Marka Sloana.
Gdzie najlepiej kupić błękit metylenowy?
Jak wiadomo, w przypadku tego typu produktów, jakość ma znaczenie, dlatego też wybieraj sprawdzone hurtownie i sklepy detaliczne, których produkty charakteryzują się najwyższą jakością. Na stronie Natvita.pl, znajdziesz nie tylko ten, ale również setki innych produktów pozwalających na zadbanie o swój organizm.
Komentarze