Zioła i przyprawy, dzięki którym poprawisz metabolizm i trawienie
Przyprawy i zioła naturalne nie tylko podkręcają smak potraw i nadają im wyjątkowego aromatu. Oprócz tego wiele z nich wykazuje właściwości prozdrowotne i doskonale wpływa na nasz cały organizm. Od wielu lat odgrywają ogromną rolę w medycynie naturalnej. Prozdrowotne właściwości ziół i przypraw ekologicznych znane są już od tysiącleci. W naszym dzisiejszym wpisie przedstawiamy kilka, naszym zdaniem, ciekawszych roślin, które warto włączyć do swojej codziennej diety, aby poprawić metabolizm i trawienia, a także ogólnie zwiększyć wydajność pracy układu pokarmowego.
Babka jajowata i babka płesznik jako skarbnica błonnika
Co jest nam potrzebne do zachowania prawidłowego trawienia i wsparcia funkcjonowania jelit oraz ich perystaltyki? To bez wątpienia naturalny błonnik, którego prawdziwą skarbnicą jest babka jajowata i babka płesznik. Czym charakteryzują się te rośliny?
Babka jajowata skrywa wiele dobroczynnych substancji, a jej najcenniejszą częścią są nasiona i łuski. Spożywa się ją w formie sproszkowanej bądź jako napar. Właściwości babki jajowatej to:
- poprawia perystaltykę jelit,
- usprawnia wypróżnianie i zapobiega zaparciom,
- zmiękcza masę jelitową,
- pochłania wodę i daje uczucie sytości,
- przeciwdziała hemoroidom,
- działa osłonowo na ścianę układu pokarmowego.
Babka płesznik ma bardzo zbliżone właściwości do babki jajowatej. Znana jest przede wszystkim ze swojego wpływu na prawidłową perystaltykę jelit. Na co pomaga babka płesznik? Przede wszystkim warto wyróżnić:
- pomaga przy zaparciach i biegunkach,
- łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego,
- wspiera walkę z chorobą wrzodową,
- wpływa pozytywnie na zmniejszanie hemoroidów,
- na długo zapewnia uczucie sytości.
Spożywając babkę płesznik i babkę jajowatą, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Bardzo ważne jest, aby wypijać przynajmniej 1,5 - 2 litry wody. W innym wypadku efekt może być przeciwny do zamierzonego.
Przyprawy i zioła o prozdrowotnych właściwościach
Zioła i przyprawy w naszej kuchni są niezastąpione. Dodajemy je do dań na słono i słodko. Trudno wyobrazić sobie bez nich dobrze przygotowane danie o wyjątkowym smaku i aromacie. Dlaczego więc nie zacząć sięgać po naturalne przyprawy, które oprócz nadania ciekawej nuty do posiłku, dodatkowo będą wspierały prawidłową pracę układu pokarmowego? Jeśli chodzi o potrawy słone, na szczególną uwagę na pewno zasługują:
- kurkuma – inaczej nazywana ostryżem długim, działa pobudzająco na układ pokarmowy, zwiększa wydzielanie żółci, a ponadto zmniejsza skłonności do odkładania się tłuszczu;
- pieprz czarny – doskonale podnosi wydolność układu pokarmowego, a ponadto ma rewelacyjny wpływ na pracę wątroby. Poza tym przyspiesza przemianę materii;
- imbir – podkręca metabolizm i ułatwia pracę układu pokarmowego. Poprawia perystaltykę jelit i pomaga zwalczać infekcje;
- oregano – działa rozkurczowo i przeciwbiegunkowo, a do tego redukuje wzdęcia. Poza tym wykazuje właściwości bakteriobójcze;
- szałwia – ułatwia trawienie tłuszczu, a do tego pobudza wydzielanie soku żołądkowego i doskonale wpływa na perystaltykę jelit;
- tymianek – przyśpiesza trawienie i działa osłonowo na ściany żołądka;
- mięta – reguluje pracę żołądka, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a do tego działa rozkurczowo.
Anyż i cynamon, czyli wyjątkowe przyprawy
Anyż i cynamon cejloński to dwie wyjątkowe przyprawy, którymi można z powodzeniem uzupełniać słodkie potrawy i przetwory. Anyż co prawda świetnie sprawdza się jako na przykład marynata do mięs, jednak warto dodawać go do kompotów czy tradycyjnych ciast jak mazurek i miodownik. Cynamon cejloński dodatkowo doskonale sprawdza się w rozgrzewających, jesiennych daniach. Nie tylko warto dodawać go do ciast, ale też owsianek i różnego rodzaju deserów. Obydwie te przyprawy świetnie działają na układ pokarmowy. Anyż wykazuje właściwości odkażające, wiatropędne, rozkurczające, a także częściowo przeciwbakteryjne. Warto stosować go w przypadku chorób żołądka, jelit, wzdęć, bólów brzucha, skurczy jelit, pasożytów w układzie pokarmowym czy też kolek u dzieci. Cynamon cejloński to doskonałe wsparcie w procesach trawienia. Jest doskonałym sposobem na niestrawność i odkwaszenie organizmu. Pomaga na zaparcia i biegunki, a także stanowi sprawdzony produkt na poranne mdłości u ciężarnych. Co więcej, przeciwdziała chorobom żołądka i dwunastnicy, a do tego pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
Medycyna naturalna bazuje na różnego rodzaju ziołach i przyprawach, które wykazują wiele prozdrowotnych właściwości. Wiele z tych roślin stosowanych jest z powodzeniem od tysiącleci. Dlatego wprowadzenie wspomnianych przez nas produktów z pewnością poprawi pracę układu pokarmowego oraz ogólne samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju zioła, przyprawy czy suplementy stanowią jedynie dodatek do codziennej diety, a w przypadku przewlekłych problemów z układem pokarmowym należy skontaktować się z lekarzem.
Komentarze