NAC – naturalny sposób na opóźnienie procesu starzenia

Pod skrótem NAC kryje się związek, który m.in. opóźnia proces starzenia, zmniejsza ryzyko niektórych chorób (m.in. miażdżycy i cukrzycy typu 2), pozytywnie wpływa na płodność i znajduje zastosowanie jako środek mukolityczny. Sprawdź, o czym mowa!

NAC – jaki związek kryje się pod tym skrótem?

NAC to inaczej N-acetylocysteina, czyli organiczny związek chemiczny, pochodna aminokwasu L-cysteiny.

Po tym, jak trafi do organizmu, jest niemal całkowicie przekształcany do cysteiny, a następnie do glicyny i glutationu. Ostatni z wymienionych związków jest jedynym z najważniejszych antyoksydantów w ludzkim organizmie. To tłumaczy, dlaczego suplementy diety z NAC są polecane osobom, które chcą opóźnić proces starzenia.

Źródła NAC

Nie istnieją źródła pokarmowe NAC. L-acetylocysteina jest dostarczana do organizmu jako lek, suplement diety albo żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.

Suplementy diety z NAC są z reguły dobrze tolerowane przez organizm, pod warunkiem że przestrzega się zaleceń dotyczących dawkowania. Porcja, która nie powoduje reakcji niepożądanych (w rzadkich przypadkach mogą wystąpić nudności i wymioty) to maksymalnie 8 gramów dziennie.

Inaczej wygląda to w przypadku żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Spożycie NAC z takimi produktami może wynosić od 1 do 2,9 gramów dziennie (jest to ekwiwalent 0,8–2,2 cysteiny).

NAC – naturalny sposób na opóźnienie procesu starzenia i nie tylko

N-acetylocysteina to prekursor glutationu – jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Co to oznacza w praktyce? Glutation jako związek o właściwościach antyoksydacyjnych chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tym samym opóźnia proces starzenia, a także zmniejsza ryzyko chorób związanych ze stresem oksydacyjnym (m.in. nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych, chorób układu krążenia).

Właściwości antyoksydacyjne NAC zasługują na szczególną uwagę, ponieważ współczesny styl życia wiąże się z wysokim ryzykiem stresu oksydacyjnego. Niezdrowe odżywianie, siedzący tryb życia, długotrwały stres, palenie papierosów, picie alkoholu, a także zanieczyszczenie powietrza to czynniki, które sprzyjają jego rozwojowi.

Warto wspomnieć też o innych cennych właściwościach N-acetylocysteiny. Oprócz tego, że pomaga w neutralizowaniu nadmiaru wolnych rodników, jest ceniona za:

  • zdolność do obniżania ciśnienia krwi;
  • przeciwdziałanie dysfunkcji endotelium, która wiąże się z rozwojem cukrzycy;
  • wpływ na metabolizm fosfolipidów błon komórkowych, które pełnią wiele ważnych funkcji (m.in. chronią komórki przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych);
  • zdolność do zmniejszania stężenia homocysteiny we krwi (hiperhomocysteinemia uznawana jest za czynnik ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, nowotworów i choroby Alzheimera);
  • działanie antyapoptyczne, czyli zapobieganie destrukcji komórek własnego organizmu;
  • pozytywny wpływ na pracę wątroby i wspomaganie detoksykacji organizmu;
  • łagodzenie bólu mięśni.

Leki z NAC są stosowane również jako środki mukolityczne, które pomagają w usuwaniu śluzu z dróg oddechowych i ułatwiają oddychanie. Ponadto podaje się je w przypadku zatrucia paracetamolem oraz w ramach profilaktyki nefropatii pokontrastowej (czyli uszkodzenia cewek nerkowych spowodowanego podaniem jodowych preparatów kontrastowych).

Kiedy warto sięgnąć po suplement diety z NAC?

Przyjmowanie suplementów diety z N-acetylocysteiną będącą prekursorem glutationu jest naturalnym sposobem na opóźnienie procesu starzenia. Ponadto może być zalecane jako jeden z elementów profilaktyki chorób związanych ze stresem oksydacyjnym. Na ich rozwój szczególnie narażeni są m.in. palacze, osoby prowadzące stresujący tryb życia lub żyjące w zanieczyszczonym środowisku.

N-acetylocysteina wykazuje zdolność do obniżania stężenia homocysteiny we krwi. Jest to kolejny argument, który przemawia za jej stosowaniem w ramach profilaktyki chorób układu krążenia.

Warto mieć jednak na uwadze, że suplementacja NAC nie ogranicza się do profilaktyki i wspomagania leczenia chorób układu krążenia. W ostatnich latach pojawiły się dowody na skuteczność N-acetylocysteiny w psychiatrii. Zaobserwowano, że jest to związek, który moduluje procesy patofizjologiczne związane z zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi.

Badania wskazują również na możliwość zastosowania NAC w zapobieganiu i leczeniu niepłodności. Wynika to z wpływu NAC na ekspresję genów kluczowych dla prawidłowego przebiegu folikulogenezy i oogenezy (czyli wzrostu i rozwoju pęcherzyka jajnikowego oraz powstawania i dojrzewania komórki jajowej).

NAC w postaci kapsułek

Gdzie znajdziesz suplementy diety z NAC? Nie musisz wychodzić z domu, aby je zamówić. Są dostępne w ofercie sklepu internetowego NatVita.

Suplement diety, który możesz zamówić w naszym sklepie ze zdrową żywnością zawiera 600 mg NAC w jednej kapsułce. Należy przyjmować ją raz dziennie z posiłkiem i przechowywać w ciemnym, suchym miejscu.

Stosując takie tabletki, można ochronić swój organizm przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia i zwiększają ryzyko chorób.

  • Atkuri K.R., Mantovani J.J., Herzenberg L.A. et al. N-acetylcysteine – a safe antidote for cysteine/glutathione deficiency. Curr Opin Pharmacol 2007, 7 (4): 355–359.
  • Badawy A., State O., Abdelgawad S. N-Acetyl cysteine and clomiphene citrate for induction of ovulation in polycystic ovary syndrome: a cross-over trial. Acta Obstet Gynecol Scand. 2007, 86(2): 218-22.
  • Deepmala, Slattery J., Kumar N. et al.: Clinical trials of N-acetylcysteine in psychiatry and neurology: a systematic review. Neurosci Biobehav Rev 2015, 55: 294–321.
  • Mokhtari V., Afsharian P., Shahhoseini M. et al. A Review on Various Uses of N-Acetyl Cysteine. Cell J. 2017, 19 (1): 11–17.
Dodane przez: Mateusz RekinySukcesu Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1049

Komentarze

scanner