Jak działają adaptogeny?

O adaptogenach dużo się ostatnio mówi, choć substancje te zostały odkryte i gruntownie przebadane już w latach 60. XX wieku. Ich przyjmowanie zalecano astronautom, żołnierzom i wyczynowym sportowcom, by zwiększyć wydolność i poprawić wyniki. Czym są i jak działają adaptogeny? Kiedy warto je przyjmować? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Co oznacza termin adaptogen? 

Nazwa adaptogen pochodzi od łacińskiego przymiotnika adaptare oznaczającego „przystosowywać”. Terminem tym określa się zarówno grupę aktywnych substancji naturalnego pochodzenia, jak i zawierające je rośliny i grzyby. Wykazują one działanie przywracające równowagę organizmu w niekorzystnych warunkach, np. zwiększonego wysiłku fizycznego i umysłowego, przewlekłego stresu lub oddziaływania szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zgodnie z opracowaną przez naukowców definicją adaptogen musi spełniać trzy kryteria:

  • być całkowicie nieszkodliwy dla organizmu (brak skutków ubocznych);
  • mieć szerokie, ogólnoustrojowe spektrum działania;
  • normalizować funkcje organizmu, przywracając jego równowagę.

Jak się okazało, w definicję tę wpisuje się wiele roślin od tysiącleci stosowanych w medycynie ludowej. Do naturalnych adaptogenów zaliczamy m.in. żeń-szenie syberyjski i koreański, ashwagandhę, różeniec górski, soplówkę jeżowatą czy grzyb chaga.

Odzyskać równowagę, czyli kiedy stosowanie adaptogenów ma sens 

Zasadniczym zadaniem adaptogenów jest przywrócenie zachwianej równowagi organizmu. Jeśli więc czujesz się świetnie, prowadzisz zdrowy tryb życia, unikasz stresu i nic ci nie dolega ich stosowanie nie ma większego sensu – po prostu nie odczujesz skutków ich działania. Większość współczesnych, przemęczonych, zestresowanych i narażonych na szkodliwe oddziaływanie otoczenia (zanieczyszczenia, promieniowanie itp.) ludzi zdecydowanie skorzysta jednak na przyjmowaniu wybranego adaptogenu w formie naparów z korzeni roślin lub wygodnych kapsułek.

Dodane przez: Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1337

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner