Czym kierować się przy wyborze słodzików naturalnych?

Zrezygnowanie z białego cukru to doskonały pierwszy krok, aby zacząć kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Jego zastąpienie jest bardzo proste i wcale nie oznacza, że desery, kawa czy herbata przestaną być słodkie! W końcu naturalne słodziki są powszechne i łatwo dostępne, a słodycz, która możemy dodać dzięki nim do potraw, jest nie tylko zdrowsza, ale często nawet smaczniejsza! 

Znany powszechnie cukier biały najczęściej pozyskiwany jest z buraków cukrowych. To produkt wysokoenergetyczny i zawiera aż 400 kcal w 100 gramach! Cukier trzcinowy czy brązowy wcale nie są zdrowszymi alternatywami. To, co je łączy, to duża ilość kalorii… i tak naprawdę to jedyne, co pod względem żywieniowym zawierają te produkty. Biały cukier nie posiada składników mineralnych czy witamin. Przyczynia się za to do nadwagi i otyłości, z którą mierzy się ogromna liczba osób na całym świecie, w tym duży odsetek dzieci. To jednak nie jedyne skutki spożywania za dużej ilości powszechnej sacharozy. Oprócz tego cukier powoduje próchnicę zębów, cukrzycę, niektóre nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne. Dlatego właśnie warto sięgnąć po naturalne słodziki. Najpopularniejsze z nich to:

- ksylitol,
- erytrytol,
- stewia.

Który z nich wybrać?

Kiedy wybrać ksylitol, czyli cukier brzozowy?

Ksylitol, czyli cukier brzozowy, to jeden z najpopularniejszych naturalnych słodzideł. Stanowi doskonałą alternatywę dla białego cukru. Pozyskuje się go z kory brzozy, chociaż obecnie można znaleźć inną odmianę ksylitolu, nieco tańszą, produkowaną z kukurydzy. Warto jednak pamiętać, że ten najbardziej wartościowy i oryginalny ksylitol to ksylitol fiński, czyli cukier brzozowy. Warto o tym pamiętać, szczególnie kupując słodziki naturalne online w mniej znanych sklepach. Czym charakteryzuje się ksylitol?

- Ma niski indeks glikemiczny,
- nie niszczy szkliwa i zapobiega rozwojowi próchnicy,
- ma mało kalorii, a jest bardzo słodki,
- wykazuje właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze,
- zmniejsza chęć na słodycze.

Ksylitol jest zatem doskonałym produktem dla cukrzyków – głównie ze względu na swój niski indeks glikemiczny. Poza tym mogą sięgać po niego osoby, które mają problemy z zębami. Oprócz tego świetnie sprawdza się u osób na diecie. Co prawda ma kalorie, ale niewiele, a zdecydowanym bonusem jest zmniejszenie łaknienia na słodycze. 

Kiedy postawić na erytrytol?

Erytrytol to kolejny naturalny słodzik. Występuje w pyłkach kwiatów, owocach, porostach, algach morskich, grzybach kapeluszowych, a nawet fermentowanych napojach. Jednak erytrytol, który jest dostępny w sklepach, powstaje nieco inaczej. Syntezuje go specjalny rodzaj drożdży. Nazywają się Yarrowia lipolytica Wratislavia i bytują na glicerynie odpadowej. Czym charakteryzuje się erytrytol?

- Ma zerowy indeks glikemiczny,
- nie ma kalorii,
- działa antyoksydacyjne,
- zapobiega próchnicy,
- nie jest metabolizowany.

Erytrytol ma zerowy indeks glikemiczny, dlatego świetnie sprawdza się u osób z zaawansowaną cukrzycą i insulinoopornością. Co prawda jest mniej słodki niż tradycyjny cukier, ale nie posiada kalorii. Ciekawe jest, że nie ulega wchłanianiu przez organizm człowieka. Co za tym idzie, jest wydalany wraz z moczem w niezmienionej formie. Oznacza to, że nie oddziałuje negatywnie na żaden układ. Może być zatem spożywany przez osoby przewlekle chore, borykające się nie tylko z cukrzycą, ale też chorobami jelit, żołądka, wątroby czy trzustki.

Kiedy stewia będzie najlepszym wyborem?

Trzecim słodzikiem naturalnym jest stewia, czyli bylina roślin z rodziny astrowatych. Nosi wiele innych nazw, między innymi „słodkie zioło Paragwaju” czy „miodowy liść”. Roślina, z której produkuje się stewię, rośnie w Paragwaju i Brazylii. Osiąga wysokość 80 centymetrów, a najbogatsze w glikozydy odpowiedzialne za jej słodki smak są głównie liście. Czym charakteryzuje się stewia? 

- Nie ma kalorii,
- ma niski indeks glikemiczny,
- nie powoduje alergii,
- ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, przeciwpróchnicze,
- jest przeciwutleniaczem,
- obniża ciśnienie tętnicze,
- wykazuje właściwości oczyszczające.

Stewia to doskonały zamiennik białego cukru. Może być stosowana przez cukrzyków, ponieważ ma właściwości hipoglikemiczne. Oznacza to, że obniża poziom cukru we krwi. Co ważne, stewia nie wywołuje alergii, dlatego mogą spożywać ją wszystkie osoby, którym wiele pokarmów nie służy. Stewia to nie tylko zamiennik białego cukru, ale również potwierdzony produkt terapeutyczny. Dobrze wpływa na cały organizm człowieka i stanowi silny przeciwutleniacz.

A może inne naturalne słodziki?

Erytrytol, ksylitol i stewia to nie jedyne substytuty białego cukru. Oprócz tych produktów znaleźć można inne sposoby dosłodzenia ciasta, deseru czy herbaty. Jeśli z reguły nie przepadasz za słodkim, być może zadowolą Cię suszone owoce. Możesz zrobić z nich napar lub dodać do owsianki. Jeśli jednak lubisz intensywnie słodki smak, sięgnij po melasę trzcinową lub rodzaju naturalne miody. Świetnym wyborem są ałtajskie miody wielokwiatowe, które oprócz głębokiego aromatu, mają wiele cennych wartości odżywczych. Zamienników białego cukru jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie – bez względu na to, czy choruje na cukrzycę, chce zrzucić kilka kilogramów czy po prostu zacząć żyć zdrowo.

Dodane przez: CSGroup CSGroup Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 314

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner