Brak produktów
Do darmowej wysyłki pozostało: 250,00 zł
Wybierz walutę:
Nasza pamięć jest jednym z największych zalet istot ludzkich. Uczymy siebie, uczymy innych, wykorzystujemy naukę – wiedzę i umiejętności – w praktyce. Istnieje wiele sposobów na poprawę pamięci. Obok zdrowego trybu życia, ćwiczeń i zrównoważonej diety bogatej w składniki, które wpływają na działanie procesów neuroche...
Nasza pamięć jest jednym z największych zalet istot ludzkich. Uczymy siebie, uczymy innych, wykorzystujemy naukę – wiedzę i umiejętności – w praktyce. Istnieje wiele sposobów na poprawę pamięci. Obok zdrowego trybu życia, ćwiczeń i zrównoważonej diety bogatej w składniki, które wpływają na działanie procesów neurochemicznych. Dlaczego jednak należy tak bardzo dbać o pamięć?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na pogarszającą się pamięci jest wiek. Postępujące starzenie się organizmu, w tym komórek mózgu odpowiadających za magazynowanie pamięci, osłabia możliwości umysłu. Neuroprzekaźniki pracują ze zmniejszoną wydajnością, metabolizm spowalnia, a neurony nie transmitują między sobą informacji, jak wcześniej. Innymi winowajcami, odpowiadającymi za gorszą pamięć jest stres, metale ciężkie i inne zanieczyszczenie środowiska, a wraz z nim pokarm. Wydawałoby się, że z każdej strony czają się złodzieje pamięci. Czy w takim wypadku jest możliwe opóźnienie tego procesu lub nawet poprawa funkcji mózgu – poprawa pamięci, tzw. procesów memoryzacji?
Tak, jednym z naturalnych sposobów na wspieranie pamięci jest spożywanie żeń-szenia syberyjskiego. Obok żeń-szenia syberyjskiego, znajduje się również żeń-szeń koreański oraz ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski - korzeń wykorzystywany od setek lat w medycynie ajurwedyjskiej. Kolejnym produktem wpływającym pozytywnie na pamięć to chlorella, dzięki zawartości, witamin z grupy B, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Warto wspomnieć też o: brahmi (bacopa monieri), czy znanym miłorzębie japońskim.
Połączenie kwasów Omega-3 z witaminami D3, K2 MK7 oraz E rozpuszczalnymi w tłuszczach. Omega-3 nienasycone kwasy tłuszczowe pozyskane z oleju rybiego. Zawierają kwas eikozapentaenowy (EPA)oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).
Omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwas eikozapentaenowy (EPA)* oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA)* przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca. Kwas dokozaheksaenowy (DHA)* przyczyniają się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i prawidłowego widzenia.
Organiczny ekstrakt z owocnika soplówki jeżowatej standaryzowany na 30% zawartości polisacharydów.
BIO SOPLÓWKA JEŻOWATA (Hericium erinaceus) Gatunek grzybów należący do rodziny soplówkowatych. W Japonii oraz Chinach jest traktowana jako jeden ze specjałów tamtejszej kuchni. Grzyb jest kulistego kształtu pokryty sopelkami, inaczej zwany również Lion's mane (lwia grzywa).
Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) to gatunek grzybów należący do rodziny soplówkowatych. Występuje głównie w Japonii oraz Chinach, gdzie jest traktowana jako jeden ze specjałów tamtejszej kuchni. Grzyb jest kulistego kształtu pokryty sopelkami, inaczej zwany również Lion's mane (lwia grzywa). Soplówka jest zaliczana do grupy adaptogenów.
Ekstrakt z owocnika soplówki jeżowatej ≥ 35% beta-glukanów i 20% polisacharydów.
Ekstrakt z owocnika soplówki jeżowatej ≥ 30% polisacharydów.
Zaprojektowaliśmy nasz proces ekstrakcji tak, aby wydobyć jak najwięcej z biomasy grzybów, co przyniesie jeszcze większe korzyści dla Twojego ciała i umysłu. Izolujemy związki aktywne o pełnym spektrum, łącząc dwa procesy ekstrakcji (etanol i woda) oraz dodatkowo wibracje ultradźwiękowe. Proces ten rozbija ściany komórkowe, tym samym uwalniając cenne...
Naturalna witamina D3 została pozyskana z lanoliny. Na ludzkiej skórze powstaje pod wpływem promieni słonecznych UVB, następnie zostaje wchłonięta oraz przetworzona w nerkach i wątrobie do postaci kalcytriolu. Witamina D pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.
Żeń-szeń koreański biały (Panax ginseng) rośnie w Chinach, Mandżurii i Korei. Zawiera m.in. ginsenozydy. Korzeń suszony jest w sposób naturalny na słońcu i pochodzi z upraw ekologicznych.
Żeń-Szeń Koreański czerwony (Korean Ginseng, Wszechlek) wysętpuje m.in. na terenie Chin i Korei. Jego korzeń oże być przyjmowany w postaci naparu.
Żeń-szeń Koreański jest niewielką rośliną wieloletnią, która rośnie na północnych terenach leśnych, w Północnych Chinach, Mandżurii i Korei. Korzeń żeń-szenia koreańskiego jest używany do przyrządzania naparów, nalewek oraz herbat.