Na co zwracać uwagę, kupując bio żywność online?

Na co zwracać uwagę, kupując bio żywność online?

Wzrost popularności żywności ekologicznej sprawia, że wielu producentów zaczyna oznaczać swoje produkty jako eko, bio lub organic… chociaż wcale takie nie są! Na przeciętnego konsumenta czyha kilka pułapek. Szczególnie teraz, gdy zakupy przez Internet stały się tak popularne, a kupno żywności online nikogo nie dziwi. Jak wybrać żywność ekologiczną? Przygotowaliśmy kilka porad.

  • Zweryfikuj miejsce zakupu

Sklepy ze zdrową żywnością, ekologiczne bazary i tym podobne miejsca nie zawsze oferują żywność certyfikowaną i ekologiczną. Często jest to tylko chwyt marketingowy, popularny wskutek rosnącej mody na bycie bio i eko. Nigdy nie kieruj się samą nazwą. Sklep może mieć przedrostek -bio lub -eko, a tego typu asortyment stanowić w nim ułamek procenta.

  • Dokładnie zapoznaj się z opisem

Nie ufaj reklamie i dokładnie sprawdzaj opis produktu. Specjaliści od marketingu potrafią używać wiele skrótów myślowych i tak przedstawić produkt, że na pierwszy rzut oka opis jasno będzie wskazywał na żywność bio, choć w rzeczywistości tak nie jest. Takie określenia jak „żywność pochodząca z ekologicznego regionu” nie oznacza, że została wyprodukowana w ekologiczny sposób zgodny z certyfikatami jakości.

  • Sprawdź oznaczenie

Ekologiczne warzywa i owoce są oznakowane. Tak samo inne produkty. Muszą posiadać stosowne certyfikaty jakości, potwierdzające ich prawidłową uprawę, które wydaje upoważniona jednostka certyfikująca.

Kupując bio żywność online, weryfikacja produktów może być trudniejsza. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z opisem produktu, jego składem, informacjami dodatkowymi, a także obejrzeć zdjęcia. Zazwyczaj certyfikat potwierdzający ekologiczność produktu jest łatwo widoczny.

Oznaczenie żywności ekologicznej

Nie każdy produkt oznaczony jako eko jest ekologiczny, dlatego zawsze sprawdzaj etykietę. Powinien się na niej znajdować odpowiedni znak ekologiczny. Symbol ten jest poświadczeniem, że wybrany artykuł spełnia wymagania stawiane ekologicznym produktom. Ponadto ważny jest również numer przy znaku, który umożliwia sprawdzenie asortymentu w bazie. Jest wiele oznaczeń tego typu żywności, zarówno tych typowych dla Unii Europejskiej, jak i krajowych oraz regionalnych.

Czy można odesłać żywność kupioną online?

Co w przypadku, gdy zakupiłeś żywność online, jednak po rozpakowaniu paczki okazało się, że nie wygląda na ekologiczną? Nie musisz się martwić, ponieważ produkty z żywnością bez większych problemów można zwrócić do sklepu. Aby odstąpić od umowy bez podania przyczyny, masz 10 dni. W niektórych przypadkach (gdy sprzedający nie ma informacji o zwrotach na stronie) czas ten może wynosić nawet 3 miesiące. Od tej reguły są wyjątki. Jeśli żywność ma bardzo krótki czas przydatności do spożycia, może nie być możliwe jej odesłanie. Jednak w przypadku takich produktów jak ekologiczne herbaty, soki, kasze, miody czy przetwory nie powinno być z tym problemów.

Dodane przez: CSGroup CSGroup Kategoria: Root Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 257

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner Zadaj pytanie on-line Zadaj pytanie on-line