MCT jako naturalna pomoc w odchudzaniu

Tłuszcze stanowią niezwykle istotny składnik zdrowej, zbilansowanej diety człowieka. Ciekawym przykładem są tłuszcze MCT. Z angielskiego skrót MCT oznacza medium chain triglycerides, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe

Tłuszcze stanowią niezwykle istotny składnik zdrowej, zbilansowanej diety człowieka. Ciekawym przykładem są tłuszcze MCT. Z angielskiego skrót MCT oznacza medium chain triglycerides, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Odznaczają się nietypowym procesem trawienia i wchłaniania, ponieważ wchłaniane są prosto z komórek nabłonka jelitowego. Następnie transportowane są wątrobową żyłą wrotną. Co więcej, do trawienia MCT nie jest wymagana lipaza i żółć, dlatego proces przebiega szybciej.  Do głównych źródeł tłuszczy MCT należy nabiał (10% wartości odżywczych), olej kokosowy (60% wartości odżywczych) i olej palmowy (50% wartości odżywczych). Wiele osób zdziwionych jest jego pozytywnym wpływem na organizm, ponieważ przypisuje się im raczej szkodliwy wpływ na zdrowie, a ze względu na sposób pozyskiwania – również na planetę. Faktem jest jednak, że nasiona palmy i orzechy kokosa poznane bliżej znacznie zyskują w oczach. Na etykietach można spotkać się z takimi oznaczeniami MCT jak:

 • kwas kapronowy (C6),
 • kwas kaprylowy (C8),
 • kwas kaprynowy (C10),
 • kwas laurynowy (C12).

Większość dostępnych badań dotyczy kwasów C6, C8 i C10. Wiemy, że są wchłaniane niemal w stu procentach w wątrobowej żyle wrotnej, dlatego najlepiej, jeśli kupowany olej MCT opiera się głównie na tych składnikach. Kwas laurynowy przez niektórych naukowców zaliczany jest już do długołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Jak MCT pomaga w odchudzaniu?

Oleje i masła wbrew pozorom nie muszą powodować odkładania się tłuszczy. Od dłuższego czasu MCT jest włączany do jadłospisu osób znajdujących się na diecie, ponieważ wykazuje potwierdzone badaniami właściwości wspomagające odchudzanie. Naukowcy potwierdzili, że dieta bogata w oleje MCT przyczynia się do większego spalania tłuszczu i utraty tkanki tłuszczowej. Ponadto kwas kaprylowy i kaprynowy poprawia zdolność organizmu do spalania kalorii. MCT zwiększają uczucie sytości, co wpływa na zmniejszenie apetytu i dodatkową utratę wagi. Oprócz tego są rozkładane szybciej niż inne, popularne oleje LCT. Sprawia to, że organizm jest w stanie łatwiej czerpać z nich energię, zamiast je niepotrzebnie magazynować. Ponadto MCT wpływa na zmniejszenie przetwarzania nadmiaru dostarczonych węglowodanów w tłuszcze.

Zdrowotne właściwości MCT

Pomoc w odchudzaniu to nie wszystko. Oleje MCT mają również inne prozdrowotne właściwości, które przemawiają za ich włączeniem do codziennej diety. To między innymi:

 • działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe,
 • wsparcie pracy układu pokarmowego,
 • zwiększenie wydolności mięśniowej w trakcie ćwiczeń,
 • wsparcie w cukrzycy przez zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę,
 • poprawa pracy mózgu, wsparcie w koncentracji i zapamiętywaniu.

Suplementy zdrowia na chudnięcie

Oprócz oleju MCT na rynku jest wiele suplementów na odchudzanie, dzięki którym można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Warto zmodyfikować swój codzienny jadłospis i wyeliminować z niego niezdrowe przekąski na rzecz owoców, warzyw, ziaren, zbóż, błonnika czy takich suplementów jak:

 • chlorella,
 • czystek,
 • CLA,
 • guarana.

Nie można jednak zapomnieć, że same suplementy nie pomogą magicznie stracić kilkanaście nadprogramowych kilogramów. Kluczem do zmniejszenia wagi jest dobrze zbilansowana dieta zaspokajająca zapotrzebowanie organizmu na wszystkie mikro i makroelementy, a także aktywność fizyczna.

Dodane przez: Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 778
Tagi: MCT

Komentarze

scanner