Jak powstają owoce liofilizowane?

Czy słyszeliście wcześniej o owocach liofilizowanych? Proces liofilizacji to długi i kosztowny proces, który opiera się na suszeniu sublimacyjnym. Można go podzielić na trzy główne części:

- Zamrażanie – oddzielenie rozpuszczalnika (wody) od substancji rozpuszczonych w efekcie czego powstaje lód. W trakcie tego etapu usuwane jest nawet 99% zawartości wody.
- Sublimacja  – usunięcie wody z produktu w postaci lodu przez bezpośrednie przejście do stanu gazowego. Ta część jest o wiele bardziej skomplikowana. Do sublimacji niezbędna jest wymiana masy między produktem suszonym a powierzchnią skraplacza. Wszystko to w gradiencie ciśnień. Jeśli para wodna nie zostanie natychmiast usunięta, dojdzie surowca.
- Desorpcja – czyli drugie suszenie, inaczej nazywane dosuszaniem. W tym etapie usuwa się wodę do poziomu poniżej 1%. Najlepiej sprawdza się desorpcja w bardzo wysokiej temperaturze przeprowadzona w krótkim czasie.

Brzmi skomplikowanie? W zasadzie… tak właśnie jest. Sublimacja to długi, kosztowny i pracochłonny proces. W skrócie polega na usunięciu wody z zamrożonego produktu przez wspomnianą sublimację. W efekcie powstaje produkt w naturalnej i skoncentrowanej postaci.

Zalety owoców liofilizowanych

Liofilizacja to tylko jedna z metod konserwacji żywności. Jednak w porównaniu do suszenia czy mrożenia odznacza się wieloma korzyściami. Dlaczego warto sięgać po produkty liofilizowane? Zalety liofilizowanych owoców i warzyw to:

- charakteryzują się wysoką wartością odżywczą, zachowując pełnię smaku i zapachu, nie tracąc cennych witamin, składników mineralnych oraz enzymów,
- są przetwarzane w momencie ich pełnej dojrzałości,
- wydłużony termin przydatności do spożycia w porównaniu do świeżych owoców i warzyw,
- dobrze sprawdzają się w podróży, na wakacjach, wycieczce i jako przekąska do szkoły czy pracy.

Jaki wpływ mają owoce liofilizowane na organizm człowieka? Zachowują wartości odżywcze świeżych owoców, dlatego dobrze oddziałują na nasz organizm. Zawierają antyoksydanty, związki przeciwutleniające czy bioaktywne. Ponadto obniżają cholesterol i stanowią doskonałą alternatywę dla niezdrowych przekąsek czy dodatków do dań.

Do czego dodawać owoce liofilizowane?

Zastanawiasz się, jak wykorzystać owoce liofilizowane? Mamy kilka propozycji:

- herbaty i zdrowe napoje owocowe – możesz dodać plaster liofilizowanego owocu do herbaty i patrzeć, jak pęcznieje i wydobywa się piękny aromat, a także stworzyć własny napar lub napój owocowy,
- ozdoba ciast i deserów – liofilizowane owoce doskonale prezentują się na ciastach, tortach i deserach, nie barwią bitej śmietany czy innych kremów, są leciutkie i nie zapadają się w cieście,
- dodatek do drinków – drinki z liofilizowanymi owocami nie tylko wyglądają pięknie, ale również nadają im aromatu,
- dodatek do dań – liofilizowane owoce można bez obaw dodawać do owsianek, jogurtów, omletów itp.

Jakie owoce liofilizowane można jeść?

Procesowi liofilizacji można poddać owoce, warzywa, a nawet mięso i całe gotowe dania. Co więcej, liofilizaty utrzymują około 6-10% swojej pierwotnej masy. Nie różnią się znacząco pod względem zawartości składników odżywczych w porównaniu do świeżych. Których owoców liofilizowanych warto spróbować? Polecamy:

- ananasa,
- brzoskwinie,
- maliny,
- truskawki,
- wiśnie.

Dzięki liofilizacji można zamknąć w niewielkim produkcie wszystko to, co jest najlepsze w sezonowych owocach. Można je wykorzystać na wiele sposobów, dlatego warto mieć je zawsze w swoim domu.

Dodane przez: Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1192
Tagi: owoce

Komentarze

scanner