Jak dbać o wątrobę z ostropestem plamistym?

Ostropest plamisty to roślina lecznicza rozprzestrzeniona niemal na całym świecie. Występuje również w Polsce. Kiedyś rosła jedynie dziko, ale obecnie uprawia się ją zarówno w celach zdrowotnych, jak i ozdobnych w przydomowych ogrodach. Kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. 

Działa antyseptycznie, przeciwnowotworowo oraz ma kojący wpływ na wątrobę, ponieważ zapobiega uszkodzeniom jej komórek. Dodatkowo łagodzi stres oksydacyjny, przywracając równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiegając namnażaniu wolnych rodników. Ostropest plamisty swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza sylimarynie, czyli kompleksowi flawonolignanów. Te związki chemiczne stabilizują błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, dzięki czemu chronią ją przed toksynami i pobudzają do regeneracji. Ostropest zawiera:

- olejki eteryczne,
- związki goryczowe,
- sterole,
- oleje,
- witaminę E,
- cukry,
- histaminę,
- tyraminę.

Naturalne wsparcie wątroby z ostropestem

Ostropest plamisty najbardziej znany jest z korzystnego wpływu na jeden z najważniejszych organów wewnętrznych. Stanowi bowiem naturalne wsparcie wątroby. Potwierdzono jego działanie farmakologiczne, dlatego często znajduje się w suplementach diety czy mieszankach ekologicznych ziół. Jaki wpływ ma na leczenie schorzeń wątroby?

- Działanie detoksykujące – stosowany jest przy toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby. Przede wszystkim ochrania miąższ wątroby przed działaniem trucizn (m.in. pestycydy, alkohol) i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu. Ponadto wpływa na parametry krwi. Obniża stężenie bilirubiny oraz normalizuje ASL, ALT i GGT pozwalające ocenić kondycję wątroby.
- Łagodzenie skutków ubocznych farmakologii – ostropest chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami, które mogą osłabić działanie wątroby, takimi jak izotretynoina, antybiotyki czy cytostatyki.
- Działanie przeciwnowotworowe – zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory wątroby, ponieważ hamuje podział komórek nowotworowych.
- Funkcja regeneracyjna – pobudza regenerację komórek wątrobowych oraz produkcję nowych. Ponadto przeciwdziała uszkodzeniom komórek.
- Działanie przeciwzapalne – wsparcie w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby, a także przy marskości, stłuczeniu. Obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Właściwości lecznicze ostropestu

Ostropest plamisty najczęściej kojarzony jest z naturalnym wsparciem wątroby, jednak zawiera szereg innych właściwości, dzięki którym zyskał miano rośliny leczniczej. Przede wszystkim wykorzystuje się go przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, takich jak zgaga, wzdęcia, brak apetytu oraz niedokwaśność sok żołądkowego, ponieważ pomaga regulować procesy trawienia. Oprócz ochrony wątroby chroni również nerki, a do tego wspiera profilaktykę dróg żółciowych i woreczka żółciowego. Ponadto pomaga zastopować postępujące zatrucie wątroby alkoholem, pestycydami, a nawet muchomorem sromotnikowym. Wzmacnia naczynia krwionośne i powstrzymuje krwawienia z nosa, jelita grubego, a nawet spowodowanych żylakami odbytu. Korzystnie wpływa na parametry krwi: ASL, ALT, GGT, pomagając je wyregulować. Dobrze działa na układ nerwowy i stanowi doskonałe wsparcie przy migrenach, a także łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej i morskiej. Dodatkowo pomaga kobietom cierpiącym na endometriozę, ponieważ wpływa na czas krwawienia menstruacyjnego. 

Jak stosować ostropest?

Ostropest plamisty dostępny jest głównie w formie proszku, kapsułek i tabletek. Mielony ostropest można dodać do herbaty lub przygotować napar. W obu przypadkach dzienna dawka wynosi maksymalnie 2 łyżeczki. Chociaż według badań nie wykazuje działań niepożądanych, to po około trzech tygodniach można zauważyć sporadyczne działanie przeczyszczające. Oprócz proszku do kupienia są owoce ostropestu plamistego. Wykonuje się z nich tzw. macerat. Wystarczy zalać je zimną lub letnią wodą i pozostawić na kilkanaście godzin w ciemnym miejscu. Po tym czasie powstanie gęsty, śluzowaty kleik, który można przyjmować doustnie. Ten sposób przyjmowania w ciągu może trwać 3 tygodnie – po ich upływie jelita mogą być nadmiernie powleczone śluzem, co upośledza wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. Ostropest plamisty znajduje się też w sklepach sprzedających naturalne przyprawy online i stacjonarnie, ponieważ oprócz robienia naparów można posypać nim sałatkę, jogurt oraz płatki śniadaniowe. Wszystko to dzięki jego neutralnemu smakowi. Dlatego doskonale sprawdza się do każdej potrawy. Działanie ostropestu widoczne jest po około 2 tygodniach. Najlepiej, jeśli ostropest spożywany jest z ostatnim posiłkiem w ciągu dnia. Dlaczego? Ogranicza on wchłanianie różnych składników odżywczych, dlatego najlepiej jeść go wieczorem przed snem.

Olej z ostropestu plamistego

Popularnym produktem jest również olej z ostropestu plamistego, który pozyskuje się z nasion rośliny. Wykazuje on właściwości hamujące starzenie i leczy stany zapalne. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolenowy, który zapobiega rozwojowi zmian skórnych, a także witaminę E działającą utleniająco i sylimarynę ochraniającą skórę przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu kosmetyki z olejem z ostropestu poprawiają wygląd cery, działają odmładzająco i poprawiają zdolności regeneracyjne naskórka.

Dodane przez: Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1428

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner