Czy spirulina wspomaga leczenie chorób tarczycy?

Czy spirulina wspomaga leczenie chorób tarczycy?

Spirulina to alga o licznych właściwościach prozdrowotnych. Jest znakomitym źródłem białka, witamin i składników mineralnych. Ponadto wpływa pozytywnie na gospodarkę węglowodanową organizmu; mówi się także o tym, że poprawia profil lipidowy. A jaki wpływ mają te właściwości na choroby tarczycy? Czy spirulina wspomaga ich leczenie? Właśnie o tym przeczytasz dziś na naszym blogu. Zostań z nami - zapraszamy!

Suplementy diety a choroby układu endokrynologicznego

Istnieją schorzenia, przy których stosowanie suplementów diety może wyrządzić organizmowi więcej szkody niż pożytku. Należą do nich choroby endokrynologiczne – m.in. choroby tarczycy, w tym Hashimoto, która dotyka dużą część populacji.

Choroby związane z tarczycą wykluczają możliwość suplementacji: gruczoł ten jest bowiem bardzo czuły nawet na niewielkie ilości wybranych pierwiastków lub minerałów zawartych w suplementach diety. Istnieje jednak suplement, który może być stosowany przez osoby z Hashimoto i innymi schorzeniami tarczycy: mowa o spirulinie słodkowodnej, która zawiera bezpieczną ilość jodu – pierwiastka niezbędnego do produkcji hormonów tarczycy. Ponadto udowodniono, że niedostateczna podaż jodu może powodować obniżenie odporności immunologicznej organizmu. Należy przy tym pamiętać, że w chorobach tarczycy przyjmowanie zbyt dużych dawek jodu jest niewskazane, dlatego cierpiące na nie osoby nie powinny suplementować innej algi – chlorelli, w której jodu jest znacznie więcej.

Co to jest spirulina?

Spirulina to mikroskopijna alga o ciekawym, zielononiebieskim kolorze i intensywnym smaku. W środowisku naturalnym rośnie w czystej wodzie alkalicznej, a jej nazwa wywodzi się bezpośrednio od kształtu, w jakim występuje w przyrodzie – przypominającym sprężynę.

Od dłuższego czasu wymienia się spirulinę jako superfood – czyli wartościową superżywność. Nic w tym dziwnego, gdyż lista łatwo przyswajalnych przez organizm składników odżywczych zawartych w tej aldze prezentuje się imponująco:

- białko (zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy),

- węglowodany,

- nienasycone kwasy tłuszczowe,

- witaminy,

- minerały,

- fitoskładniki.

Spirulina a wspomaganie leczenia chorób tarczycy

Jak już wspomnieliśmy, spirulina może być bezpiecznie stosowana wśród osób ze schorzeniami tarczycy jako jeden z niewielu naturalnych suplementów. Słodkowodna alga nie wywołuje żadnych negatywnych reakcji ani ze strony wrażliwej na jod tarczycy, ani gruczołów przytarczycznych. Dlatego mogą ją bez wahania przyjmować osoby chorujące m.in. na chorobę Gravesa-Badesowa, a także cierpiące na nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Tarczyca to bardzo wrażliwy gruczoł – szybko reaguje nawet na zmiany w codziennej diecie. Ogromny wpływ na przebieg choroby tarczycy mają takie przypadłości jak cukrzyca, otyłość, zaburzenia lipidowe, które zresztą często współtowarzyszą schorzeniom tarczycy. Osoby zmagające się z Hashimoto dobrze wiedzą, że powinny przestrzegać odpowiedniej diety, by utrzymać prawidłową masę ciała. Z pomocą może przyjść im spirulina, która wspomaga utratę zbędnych kilogramów.

Wpływ spiruliny na poziom glukozy i cholesterolu

Wśród innych właściwości spiruliny, dzięki którym choroby współtowarzyszące schorzeniom tarczycy przebiegają łagodniej, należy wymienić jej pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu: spirulina stabilizuje dzięki temu poziom glukozy we krwi. Ponadto suplementacja tej algi słodkowodnej wśród osób cierpiących na choroby tarczycy pomaga stabilizować zaburzenia lipidowe. Badania dowiodły, że u osób przyjmujących spirulinę zaobserwowano znaczne obniżenie stężenia triacylogliceroli, cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL cholesterolu.

Nie bez znaczenia jest to, jaką spirulinę wybierzesz. U nas znajdziesz suplementy spełniające najwyższe normy jakościowe. Oferujemy BIO spirulinę w tabletkach oraz algę mieloną w postaci proszku: oba suplementy nie zawierają sztucznych dodatków i barwników oraz są certyfikowane. Kupując spirulinę w naszym sklepie masz pewność, że będziesz przyjmować w pełni bezpieczny suplement, który nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu.

Dodane przez: CSGroup CSGroup Kategoria: Glowna Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 975

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner