Białka roślinne jako pomoc przy budowaniu masy mięśniowej

Jednym z kluczowych elementów diety sportowców i osób aktywnych fizycznie jest odpowiednia ilość i jakość dostarczanego do organizmu białka. Zarówno weganie, jak i wegetarianie są dobrym przykładem na to, że mięso i białka pochodzenia zwierzęcego nie są niezbędne do skompletowania zbilansowanej diety sportowca.

Oczywiście kluczem do sukcesu jest zapewnienie wszystkich niezbędnych aminokwasów w odpowiednich ilościach i proporcjach – nawet jeśli celem nie jest przerost włókien mięśniowych, a rekompozycja lub zachowanie obecnej sylwetki. Aby to osiągnąć, można dostarczać organizmowi białka pochodzenia roślinnego. Przez niektórych uważane są za mniej wartościowe, a nawet niepełnowartościowe, ponieważ mają niekompletny skład aminokwasów. Jest to błędne podejście, ponieważ bez problemu są wykorzystywane przez organizm do budowy mięśni – pod warunkiem, że posiłki będą dobrze zbilansowane.

Produkty roślinne lub roślinne i zwierzęce muszą być ze sobą dobrze połączone tak, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów. Przy budowie masy mięśniowej najważniejsze są aminokwasy egzogenne. Każde źródło białka ma inny profil aminokwasowy, dzięki czemu ich umiejętne komponowanie pozwala uzyskać zbilansowane posiłki o wysokiej wartości biologicznej i odżywczej. Oprócz poprawnego łączenia produktów dobrze pamiętać o tym, aby posiłki spożywać w miarę regularnie. Najlepiej, aby przerwy trwały nie więcej niż 4 godziny. Dyktowane to jest koniecznością uzupełniania brakujących aminokwasów. Przy dłuższych odstępach część białka zostanie wykorzystana do pozyskania energii, zamiast pobudzenia włókien mięśniowych. Osoby będące na diecie roślinnej powinny również pamiętać o odpowiednich ekologicznych suplementach diety. Najczęściej wskazane jest dodatkowe dostarczanie witaminy B12, D, jodu i cynku.

Źródła białka roślinnego dla sportowców

Dobrze zbilansowana dieta zawiera odpowiednią ilość białka. W zależności od planowanej budowy masy mięśniowej lub rekompozycji zalecane proporcje wynoszą 1,2-2 g/kg masy ciała. Białka roślinne dla sportowców to między innymi:

- białko konopne,
- białko ryżowe,
- białko z grochu,
- białko z dyni.

Na rynku bez problemu można dostać mieszankę takich białek lub kupić je pojedynczo i próbować z różnymi potrawami. Doskonale sprawdzają się rozrobione z wodą, a także jako dodatek do jogurtów, płatków, owsianek, a nawet ciast. Wegańskie białka dla sportowców to również doskonałe produkty dla osób uczulonych na laktozę.

Suplementy diety dla sportowców

Osoby aktywnie uprawiające sport są szczególnie narażone na zmęczenie mięśni, a także mniejsze i większe urazy. Aby podnieść wydolność organizmu i zapobiec obrażeniom dobrze jest sięgać po suplementy diety dla sportowców. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest mało słońca, a na sklepowych półkach trudno jest znaleźć ekologiczne i sezonowe warzywa oraz owoce. Dobrym wyborem jest spróbowanie ekstraktu z jagód acai, które są źródłem witamin i minerałów tak potrzebnych przy dużej aktywności fizycznej.  Na regenerację doskonale sprawdzi się ashwaghanda, arcydzięgiel chiński, acerola czy ekologiczne zioła i przyprawy jak galgant i bertram. Oprócz tego warto spróbować kapsułek na bazie pędów bambusa, pestek afrykańskiego mango czy pokrzywy indyjskiej. Te preparaty pomogą spalić niechcianą tkankę tłuszczową. Aby wzmocnić stawy, dobrze sięgnąć po colostrum, BCAA, cynamon cejloński, diabelski pazur, dziką różę oraz naturalny kolagen.

Dodane przez: CSGroup CSGroup Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 566

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner