Ashwagandha, czyli indyjski żeń-szeń: korzyści dla zdrowia

Ashwagandha, czyli indyjski żeń-szeń: korzyści dla zdrowia

Ashwagandha, znana także jako indyjski żeń-szeń i witania ospała, jest – podobnie jak żeń-szeń właściwy – od tysięcy lat wykorzystywana w fitoterapii. Pochodzi z Indii, a w Europie popularna stała się właściwie niedawno. Właściwości zdrowotne Ashwagandhy kryją się głównie w jej korzeniu. Indyjski żeń-szeń jest chętnie stosowany przez mężczyzn i osoby żyjące w stresie. Sprawdźmy, dlaczego.

Ashwagandha – naturalny adaptogen

Z innymi żeń-szeniami – syberyjskim czy koreańskim – łączy Ashwagandhę to, że wszystkie te rośliny są naturalnymi adaptogenami. Popularność żeń-szenia indyjskiego wśród osób wrażliwych na stresujące sytuacje wynika z tego, że adaptogeny działają tonizująco na układ nerwowy. Innymi słowy, pomagają ograniczyć odbiór stresogennych bodźców – okoliczności stresujące wywołują u osób przyjmujących adaptogeny zdecydowanie mniejszą odpowiedź ze strony układu nerwowego. Jeśli czujesz, że jesteś mało odporny na stres i w pewnych chwilach reagujesz zbyt nerwowo – Ashwagandha, nazywana królową naturalnych adaptogenów, jest dla Ciebie.

Ashwagandhę polecamy nawet osobom żyjącym w chronicznym stresie, gdyż ta roślina ma zdolność obniżania w organizmie poziomu hormonu stresu, czyli kortyzolu. Regularne przyjmowanie produktów z żeń-szeniem indyjskim chroni organizm przed negatywnymi skutkami nadmiaru kortyzolu, do których należą m.in.:

  • bezsenność,
  • lęki i niepokój,
  • wrażenie wyczerpania,
  • obniżona odporność,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy.

Jak Ashwagandha wpływa na libido?

Pewien czas temu o indyjskim żeń-szeniu zrobiło się głośno jako o remedium na męskie problemy z libido. Rzeczywiście – Ashwagandha należy do naturalnych stymulatorów testosteronu. W medycynie indyjskiej żeń-szeń był znany jako silny afrodyzjak. Dowiedziono, że systematyczne przyjmowanie odpowiedniej dawki witani ospałej jest w stanie podnieść poziom wolnego testosteronu o 15%! Z innych badań wynika, że Ashwagandha nie tylko wzmacnia libido, lecz także pomaga poprawić jakość nasienia, tym samym dobrze wpływając na płodność u mężczyzn.

Rola Ashwagandhy nie kończy się na zwiększeniu u mężczyzny ochoty na seks i poprawie jego zdolności reprodukcyjnych. Jej spożywanie może być pomocne również w przypadku zaburzeń erekcji. Uwaga – oczywiście ta roślina, mimo doskonałych właściwości, nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty!

Komu jeszcze polecamy żeń-szeń indyjski

Dużą zaletą Ashwagandhy jest to, że może być przyjmowana przez całą rodzinę. Jej pozytywne działanie na układ nerwowy i libido to tylko dwie z wielu właściwości prozdrowotnych. Żeń-szeń indyjski jest znany także z tego, że:

  • poprawia koncentrację,
  • wzmacnia organizm,
  • doskonale wpływa na pracę mózgu,
  • sprzyja regeneracji sił witalnych, np. po treningu.

To wszystko sprawia, że witania ospała jest wyjątkowym produktem, którego przyjmowanie niesie szereg korzyści zarówno uczniom i studentom, jak i osobom dorosłym i starszym.

Dodane przez: CSGroup CSGroup Kategoria: Glowna Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1172

Komentarze

scanner