Palo Santo i jego zastosowanie w aromaterapii

Palo Santo to „święte drzewo” rosnące w Ameryce Południowej. Pozyskuje się z niego aromatyczne drewienka, które w medycynie ludowej znajdują zastosowanie od setek lat. Zgodnie z wierzeniami aromaterapia z ich udziałem pomaga oczyścić ciało i umysł ze złej energii. Sposób produkcji drewienek jest wyjątkowy. 

Drzewo Palo Santo rośnie przez 40 lat i samoistnie obumiera. Nie można jednak zebrać go od razu – drzewo leżakuje w lesie jeszcze przez około 10 lat, a dopiero później wykorzystuje się je do produkcji aromatycznych drewienek. Aby można było pobrać z Palo Santo cenne olejki eteryczne, a wykonane z niego kadzidło wykazywało swoje kojące właściwości, drzewo musi umrzeć naturalnie. Odróżnia to je od innych roślin o podobnym zastosowaniu.

Palo Santo jest szeroko wykorzystywany w aromaterapii, ponieważ  zawiera liczne terpeny, w tym najważniejsze: limonen i α-terpineol. Czym są terpeny? To związki organiczne odpowiadające za takie właściwości jak smak, aromat, działanie terapeutyczne. Palo Santo charakteryzuje działanie kojące i unikatowy zapach porównywalny do kompozycji sosny, mięty i cytryny. Dym po rozpaleniu drewienek wspomaga medytację, odstrasza owady, a do tego pogłębia doznania duchowe. Wspiera walkę ze stresem i przynosi ulgę w ostrych bólach głowy. Oryginalnych drewienek Palo Santo należy szukać w dobrych ekologicznych sklepach internetowych z produktami do aromaterapii. Jako że od lat wykorzystywane są przez szamanów i uzdrowicieli w Ameryce Południowej, są przedmiotem badań współczesnych naukowców i kosmetologów. Drewienka wykorzystuje się na wielu płaszczyznach: od aromaterapii, przez tworzenie kosmetyków, aż po produkcję amuletów. 

Palo Santo w aromaterapii

Głównym zastosowaniem drewienek Palo Santo jest kuracja zapachowa, czyli nic innego jak aromaterapia. Uprawiana jest ona od wieków, a wykorzystuje się do niej wszelkiego rodzaju kadzidła, drewienka i olejki zapachowe. Jej podstawowym zadaniem jest działanie relaksacyjne, ale niektórym produktom do aromaterapii przypisuje się również właściwości uśmierzające ból czy wspomagające leczenie wielu dolegliwości. Oprócz drewienek Palo Santo do kuracji zapachowych wykorzystuje się również kopal, mirrę, węgiel trybularzowy czy olibanum boswellię. Ogromną popularnością cieszą się również olejki eteryczne pozyskiwane z drzewa herbacianego, sandałowego, lawendy czy piołunu. Niektóre zapachy pobudzają ciało do działania, inne wyciszają i uspokajają, a ich wdychanie sprawdza się przed snem czy podczas medytacji. Aromatyczna woń kadzideł doskonale współgra z relaksacyjną muzyką oraz naparem z ekologicznej herbaty na koniec ciężkiego dnia. Warto pamiętać, że drewienka, kadzidła i olejki to nie tylko działanie terapeutyczne, ale również sposób na nadanie w pomieszczeniach wyjątkowej nuty zapachowej. 

Jak stosować drewienka Palo Santo?

Palo Santo to nic innego jak niewielkie drewienko o dużej zawartości olejków eterycznych. Jego użycie jest niezwykle proste. Wystarczy podpalić końcówkę, trzymając ją dość długo nad płomieniem. Po ugaszeniu z żarzącego się drewienka zacznie wydobywać się biały dym o przyjemnym, energetyzujący drzewnym zapachu z cytrynową nutą. Ten intensywny aromat palonego drewna trudno pomylić z jakąkolwiek inną rośliną. Drewienko można zostawić w płaskim naczyniu i przystąpić do medytacji, aromaterapii lub pozwolić mu tlić się spokojnie i wypełnić całe pomieszczenie wspaniałym zapachem. Oprócz tego z wykorzystaniem Palo Santo można okadzić pomieszczenie, ciało, a także swoje rzeczy, aby – zgodnie z wierzeniami – oczyścić je z negatywnej energii.

Jak rozpoznać oryginalne drewienka Palo Santo?

Rynek kadzideł i Palo Santo jest coraz szerszy, dlatego łatwo wpaść w pułapkę. Podczas kupna drewienek trzeba przede wszystkim upewnić się, że zostały pozyskane w Peru lub Ekwadorze i pochodzą z ekologicznego źródła, czyli naturalnie obumarłego drzewa. Najważniejszy jest kontakt z firmą oraz upewnienie się, że Palo Santo ma niezbędne certyfikaty. Tylko one są jednomyślnym potwierdzeniem źródła drewienek, ich jakości oraz naturalnego aromatu.

Dodane przez: CSGroup CSGroup Kategoria: Blog Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 1521

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner