Czarci pazur - co to jest i jakie ma właściwości lecznicze?

Czarci pazur - co to jest i jakie ma właściwości lecznicze?

Czarci pazur pochodzi z Afryki Południowej, gdzie od setek lat wyciąg z tej rośliny jest stosowany w celach leczniczych. W Polsce można kupić różne produkty zawierające ekstrakt z czarciego pazura: tabletki, żele, maści. Wiele osób ceni sobie ich właściwości – chcesz wiedzieć, jakie? Jeśli tak, to przyjrzyj się z nami bliżej właśnie tej roślinie: czym jest dokładnie czarci (diabelski) pazur i jakie jest jego działanie?

Diabelski szpon rodem z Afryki

Diabelski szpon, czyli czarci pazur, to rozpowszechniona nazwa hakorośli rozesłanej – rośliny występującej przede wszystkim w Południowej Afryce. Popularną nazwę zawdzięcza temu, że jej cierniste strąki przypominają szpony bądź pazury: jak kto woli. Hakorośl rozesłana to kolejna po żeń-szeniach roślina, której najważniejszą częścią jest korzeń. I tak jak w przypadku panax ginseng, to właśnie korzeń czarciego pazura w sproszkowanej formie trafia do preparatów dostępnych w sklepach z ziołowymi suplementami diety i aptekach.

Sekret leczniczego działania hakorośli rozesłanej tkwi w składnikach, które zawierają jej korzenie. Są to m.in. glikozydy irydowe, czyli substancje o (potwierdzonym naukowo!) działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym: to dlatego często stosuje się maści i żele z czarcim pazurem, aby zmniejszyć sztywność stawów oraz poprawić ich ruchomość. Diabelski szpon zawiera również fenolokwasy wpływające na pracę nerwów i mięśni oraz flawonoidy, cenione za właściwości antyoksydacyjne. Warto pamiętać, że flawonoidy są niezwykle pomocne w spowalnianiu procesu starzenia się organizmu.

Czarci pazur – diabelsko skuteczny. Na co?

Jak wspomnieliśmy, czarci pazur jest skuteczny przede wszystkim na wszelkie bólowe dolegliwości związane ze stawami. Preparaty zawierające ekstrakt tej rośliny są z powodzeniem stosowane nawet w przypadkach zapalenia stawów i reumatyzmu. Warto polecić czarci pazur seniorom i wszystkim, którzy mają problemy z układem ruchu, objawy reumatyzmu bądź artretyzmu. Ponadto składniki hakorośli rozesłanej łagodzą ból mięśni, co z pewnością docenią sportowcy.

Jeśli chcesz sam przekonać się o tych właściwościach czarciego pazura, wybierz maść lub żel, które zastosujesz bezpośrednio na skórę w bolących miejscach. Pamiętaj, że choć żel ma lżejszą konsystencję i lepiej się wchłania, to więcej składników aktywnych zawiera maść.

Skuteczność w łagodzeniu bólu różnego pochodzenia mięśni i stawów to nie jedyna właściwość diabelskiego szponu. W naszej ofercie znajdziesz kapsułki z czarcim pazurem, pocięty oraz mielony korzeń tej niezwykłej rośliny. Traktowane są one jako naturalne suplementy diety wspomagające trawienie oraz pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, regularnie spożywanie naparu z czarciego pazura może pozytywnie wpłynąć na pracę nerek oraz łagodzić objawy dny moczanowej.

Jak dawkować czarci pazur i kiedy go nie stosować?

Sposób dawkowania czarciego pazura zależy oczywiście od formy, w której go kupisz. Jeśli wybierzesz kapsułki, to trzymaj się zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Jeżeli zaś chcesz uzyskać odwar, podpowiadamy, jak go przygotować: jedną łyżeczkę ciętego lub sproszkowanego korzenia zalej szklanką wody i gotuj mniej więcej 10 minut. Następnie odstaw odwar na ok. pół godziny i zaparz pod przykryciem. Odwar z czarciego pazuranajlepiej przygotować rano, gdyż uzyskaną porcję należy podzielić na trzy mniejsze i spożyć je w ciągu dnia. Sproszkowany diabelski szpon nadaje się także do samodzielnego stworzenia ekstraktu na bazie alkoholu.

Hakorośl posiada wiele zalet, jednak koniecznie trzeba wiedzieć, że – znów, podobnie jak ma to miejsce z żeń-szeniem – nie każdy powinien ją stosować. Przeciwwskazaniami do spożywania preparatów z wyciągiem z czarciego pazura są problemy z żołądkiem bądź dwunastnicą. Substancje zawarte w roślinie są wprawdzie bardzo korzystne dla zdrowia, jednak mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami: głównie tymi stosowanymi w leczeniu chorób układu krążenia. Diabelski szpon nie jest także wskazany dla kobiet w ciąży i cukrzyków.

Dodane przez: CSGroup CSGroup Kategoria: Glowna Dnia: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 467

Podobne tagi

    Komentarze

    scanner